Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 35  - Nisan 2000
1

ULUS DEVLETİ VE KİT'LERİN KARŞITI: GÜLER YÜZLÜ EMPERYALİZM.

1661'de Jean Babtiste Colbert'in Fransa'da Maliye Encümeni Başkanı olarak atandığında, tükenme noktasına gelen Fransız Hazinesini onarmak amacıyla öngördüğü devlet müdahelesi ve özel sektöre uyguladığı vergi sistemi ve özendirici önlemler, devletin ekonomiye karışmasının ilk örneği olarak nitelense bile ,bundan yaklaşık 150 yıl sonra Mısırda 1820'li yıllarda Mehmet Ali Paşa, devletin üretim araçları sahipliğindeki, "kamu girişimciliği"nin örneklerini vermişti...
»»


ELEKTRİK ENERJİSİ DAR BOĞAZINDA BİR NEDEN: YATIRIMLARIN SÜRÜNCEMEDE KALMASI.

1999'un ortalarında Cumhurbaşkanı Demirel'in bir TV konuşmasıyla nükleer santral gereksinimi birden bire ve yeniden gündemin baş köşesine yerleşti. Çünkü o günde Çankaya'da da 5 kez elektrik kesintisi oluyor demişti. Zaten başbakanlığı döneminde de " en pahalı enerji olmayan enerjidir" sözü ona aittir ve enerji sıkıntısını gidermek için gaz türbinlerinin dışalımı devreye girmişti. Bu kez de nükleer santral yeniden gündeme giriverdi..
»»


KÜRESELLEŞME ULUS DEVLET ETKİLEŞİMİNDE:TÜRKİYE -AB.

Son bin yılın üçyüz elli yılında ortaya çıkan ve gelişen ulus-devlet anlayışı, toplumsal yaşayışı ve uluslararası ilişkileri biçimlenmesini büyük ölçüde başarmıştı.. Son yirmi yıldır küreselleşme süreci önemli ölçüde aşındırmaktadır.
»»


NÜKLEER ATIKLAR SORUNU

Devreden çıkarılmış nükleer santralların, sökülmesi ve yıkıntılarının başka yerlere taşınması,radyasyon yaymayı sürdürdükleri için, çok riskli ve çok masraflı,karmaşık bir konudur..
»»


SOKTRATES İLE ÖZGÜVEN ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Söyle bize Sokrates, neden özgüveni olmayan bireyleriz. Özgüveni olmayan bireyler olarak mı bilinçli biçimde eğitiliyor ya da doğuştan mı özgüvensiz olarak dünyaya gözlerimizi açıyoruz. Bizler ve bizleri yönetenler neden gittikçe daha az özgüveni olan bireyler arasından seçiliyor. Toplumsal kusurumuz mu bu?
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL.

Mustafa Kemal Atatürk,büyük söylevinde Gürcistan'ı,Ermenilere ve Ermenileri Sovyetlere karşı kullanmak ve hepsinden önemlisi yeni doğmaya başlayan Türkiye Devletini yeniden sömürgeleştirmek amacıyla İngiltere'nin uygulamaya çalıştığı çirkin politikaları açığa çıkarmaktadır.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail