Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 36  - Haziran 2000
1

CUMHURİYETİ KİME EMANET ETTİ MUSTAFA KEMAL?

Sırtındaki çanta geriden gencin görünmesini önlüyordu. Sırt çantasına asılı neler yoktu ki. Matara,içinde mikroskop olduğunu söylediği ahsap kutu.öteki yanında çay suyunu ısıtmak için kullandığı gaz tübü,küçük bir kürek,kazma. Akkuş'a gitmek istiyordu ya yürüyerek ya da otostop yöntemiyle. Niçin? Soruyu cebinden bir not defteri çıkararak yanıtladı. Defterinde bir bitki yaprağının krokisi çiziliydi. Bu bitkinin vatanı Akkuş,diyordu Alman öğrenci.. Bitkiyi bulacak tezimi hazırlayacağım demişti..
»»


DÜNYA BANKASINA YAZILAN O MEKTUP

Dünya Bankası'ya yazılan o mektup
»»


HUKUKSUZLUĞUN HUKUKU

Cumhurbaşkanı'nın Anayasa Mahkemesi Başkanı ve de hukukçu olması,Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hukuk devleti olmasını sağlar mı? Medya'daki görüşlerin dışında, böylesi bir olasılığın geçerli olacağını düşünemiyoruz. Çünkü,ülkemizde hukuksuzluğun hukuku tüm devlet katlarına ve hatta toplumun içine sızıp yerleşmiş ve herkes kendisini hukuksuzluğa uyum sağlamakla, zarara uğramaktan kurtulacağı sonucuna alıştırmış gibidir.
»»


KURTULUŞ ŞAVAŞIMIZDA ANKARA TREN İSTASYONU

Kurtuluş Savaşı'mızın,ulaşımdaki en büyük yükünü kuşkusuz Ankara'nın tren istasyonu çekmiştir. Silah,cephane giyecek ve yiyecek Karadeniz kıyılarındaki iskelelerden kağnılara yüklenerek Ankara'ya getiriliyor ve tren katarlarıyla cephelere ulaştırılıyordu.
»»


SOKRATES İLE ZAMAN ÜZERİNE SÖYLEŞİ.

-Sokrates, yazgımızı saptayan tanrısal güçüden yadsıdığın bağımsız kendi yazgımızı kendimiz saptıyorsak ve tanrılar bizlerin tasarımlarıysa o zaman sormak gerekmez mi, bizler kimleriz, neden varız, nasıl var olduk. Bizlerin varoluşundan önce başka varolanlar var mıydı?
»»


SİYASAL İSLAM SERMAYESİNIN KAYIT DIŞILIĞI.

1980 sonrasında, ekonomi literatürüne bir de "kayıt dışı sermaye" deyimi girdi. Kuşkusuz bu deyim (terim) önemli bir gerçeği yansıtıyor. Çünkü 1950'lerden beri ve özellikle de 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle yürürlüğe giren 82 Anayasasında dinsel eğitimin koşul kabul edilmesi, bugünlere islamın siyasallaşması olayını taşımış ve siyasal İslam ise amacına ulaşmak için, sermaye ile bütünleşmeyi gündeme getirmiştir.
»»


SÖMÜRGELEŞME SÜRECİNDE TÜRKİYE

Mustafa Kemal Atatürk'ün devlet anlayışında: Dış borç,dışa ödenecek senelik borçtan fazla gelir sağlanacağı konular için ve ülkenin siyasal ,ekonomik düzenini halde ve gelecekte zarara uğratmayacak koşul altında alınabilir. Bu ilke yok edildi..
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal Atatürk'ün yalınız emperyalist ülkelerin ordularını yurt dışına kovmakmakla kalmayıp, bunun kadar önemli olan barış görüşmelerinde takındığı tutarlı, kararlı ve tam bağımsızlıktan, ulusal egemenlik ilkesinden ödün vermeye razı olmayan tavrını anımsatmayı yararlı görmekteyiz. Neden? Çünkü bugün, O'nun bizlere emanet ettiği Cumhuriyeti bağımsızlığından yoksun bırakan ve birkaç avuç ABD doları için Dünya Bankası'nın buyruğuna girmekten çekinmeyen devlet ve siyaset adamları ile yönetilmekteyiz.
»»


TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE ULUS-DEVLETİNİ KORUMA ARAYIŞI.

. Türkiye 1959'da AET'ye üye olmayı, daha çok Yunanistan karşısında kayba uğramamyı düşüerek önemsiyordu. İlhan Tekeli ve Selim İlkin'in ortaklaşa hazırladığı yazıda bu düşüncenin kanıtlarını bulacaksınız.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail