Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 37  - Eylül 2000
1

SÖMÜRGELEŞEN EKONOMİ.

Bir istikraz, harice ödenecek senelik borçtan daha fazla gelir temin ettiği mevzular için ve memleketin siyas ,iktisadi nizamı, halde ve atide ihlal edilmemek şartıyla alınabilir. Mustafa Kemal
»»


SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI SAVINA KARŞI: BİZ OSMANLI DEĞİLİZ.

Genç Türkiye Cumhuriyetinin karşısında Batı dünyasının ikircikli davrandığına ilişkin örnekler son yıllarda kendisini daha çok belli etmeye başlamıştır. Bir bakıma Türkiye'nin kendi kendisiyle uğraşması, didişmesi, ekonomik gelişmesinin duraksaması, Batı dünyasının uzun erimli stratejisinin gereğidir.
»»


AVRUPA BİRLİĞİNİN DOĞUYA UZANMASI

AB'nin kurucu ülkeleri,topluluğun Doğuya doğru genişlemesini uzun erimli programa almış olsalar bile daha şimdiden bunun ne getirip ne götüreceğini düşünmeye başlamışlardır. Doğu'ya doğru genişleme sürecinde,aday ülkeler arasına alınan Türkiye, acaba tam adaylığa hazır bir ülke olarak kabul edilecek mi, ya da bugüne kadar savsaklama politikasıyla ortaya her seferinde bahaneler mi konacak .
»»


ISMARLAMA DEMOKRASİ

1965-69 döneminde ülkenin komünizmin eline düşeceği savı işleniyordu. Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan'ların İsmet İnönü'nün tüm çabalarına karşın,"Aydınlığa Doğru" yazarı olan Adalet Partisi genel başkanı Demiel'in parlamentodaki çoğunluğuyla, ölüm cezalarının onaylanması bu savın sonucuydu.
»»


SOKRATES İLE ÇIKARCILIK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

-Sokrates, hergeçen gün iyilikten güzellikten, doğruluktan kopup gerilere çıkarcılığın girdabına kapılıyoruz. Toplumun yararı, bizleri yönetenlerinin çıkarcılığında kolayca yok olup gidiyor. Söyle bize, çıkarcılığın önüne nasıl geçebiliriz?
»»


TARİHSEL BİR SÖYLEVİN BUGÜNE ÇEVİRİSİ.

Ey yurt soyguncusu, birinci vazifen Türk Cumhuriyetini ilelebet, yıkmak, tahrip etmektir. Varoluşunun ve geleceğinin yegane temeli budur.
»»


TBMM’NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal'in gizli celselerdeki konuşmaları, O'nun olaylar karşısındaki davranış biçimini, olaylar arasındaki sonuç ve neden ilişkilerini,kimi zaman bir tarihçi,kimi zaman bir felsefeci ve kimi zaman sözünün eri bir dost ve yumuşak huylu bir öğretmen ve kimi zaman da kararından dönmeyen ve o kararı başkalarına da kabul ettirmenin yöntemini bilen üstün bir devrimci ve lider olduğunu göreceklerdir.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail