Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 38  - Kasım 2000
1

DÜNYA DEVLETİ NE DEMEK, TÜRKİYE BİR DÜNYA DEVLETİ Mİ?

"Dünya devleti" biçimindeki bir tanımın anlamsızlığını dile getirmemiz gerekiyor. Eğer Almanya Federal Cumhuriyeti, ya da ABD birer dünya devleti ise, Mozambik dünya değil de ay devleti mi? Yer yüzündeki devletleri dünya devleti olmak ya da olmamak biçiminde iki farklı bölmeye ayırmanın gereğini anlamak olanaksız
»»


GLOBALLEŞME TUZAĞI

Küreselleşmeyi bir tuzak ve demokrasi ile gönence saldırı olarak niteleyen kitabı,okuyucularımıza ana çizgileriyle tanıtmak istiyoruz. Küreselleşmenin dışardan değil bir de içerden nasıl göründüğünü,nasıl yorumlandığını anlamamız gerekir.


»»


KÜRESELLEŞME KISKACI.

Başka bir ülkeye nefret ya da sevgi duyguları beslemeyi adet edinen uluslar, köleleşir. kendi görev ve çıkarlarını unuturlar. Zira, bir ulus ortaklık hayaline kapılarak başka bir ulusa bağlandı mı, bu ikincisinin kavgalarına boşu boşuna karışır. (George Wshington,17 Eylül 1797 )
»»


SOKRATES İLE SORUMSUZLUK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

-Sokrates, kendi çıkarları için kullanan ve kimseye zaman ayırmayan kişiler öylesine çoğaldı ki, böylesi sorumsuzluğun nedenini anlayamaz olduk. Bizleri yönetenler öylesine sorumsuzlaştı ki...
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal, "Cumhuriyet" kavramının ve "bağımsız ulus" koşulunun göz ardı edilemez ilkelerinin tek başına savunucusu ve yalnızca savunucusu değil, fakat aynı zamanda kuramcısı, uygulayıcısıdır. Onunun bilincinde kuram ve kural, uygulama ve kurumlaşma bir bütün oluşturmaktadır. Bu bütünselliği yaratan ve koruyan bir başka devlet adamına Dünya tarihinin tanık olduğu söylenemez.
»»


VIII. BEŞ YILLIK KALKINMA PLANINDA PLANLANAN PLANSIZLIK.

Planlı ekonomi siyasetini Anadolu toprakları üzerinde ilk kez Mustafa Kemal Atatürk'ün genç Cumhuriyet Türkiye'si uygulamıştır. 1933 birinci ve 1936 ikinci sanayi planları bunun en canlı tarihsel kanıtlarıdır.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail