Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 39  - Şubat 2001
1

MEDENİ KANUN TASARISI VE DERNEKLER

Türk Medeni Kanun tasarısı, toplumun gereksinimi olan önemli değişikliklere yer vermekle birlikte tartışılması ge-reken kimi sakıncaları da getirmektedir. Bu açıdan bakıldığında, 1926 tarihli yasanın da gerisinde kaldığı görülecektir.


»»


SOKRATES İLE ÖZGÜVEN ÜZERİNE SÖYLEŞİ.

Sokrates,niçin gittikçe kendi özgüvenimizden kendimiz kopup uzaklaşıyoruz. Ya da özgüvenimiz mi bizi bırakıp, bizden uzaklaşıyor? Söyle bize, özgüven olmadan nasıl bağımsız olabiliriz.
»»


AB-ÜYELİĞİ KARŞISINDA İSVİÇRE ve BİZ.

4 Mart Pazar 2001 günü İyapılan "halk oylaması" sonucunda, AB ile görüşmelerin gecikilmeden başlaması İsviçre halkı tarafından red edildi ve % 76.6 oranında AB-ile görüşme yapılmasına gerek olmadığına halk karar vermiş oldu.


»»


AMAÇ: TÜRKİYE'Yİ PARÇALAMAK (MI?)

Batı emperyalizmi. silahlı saldırının Anadolu insanını nasıl bütünleştirdiğini gördüler. Geldikleri gibi canlarını bırakarak geri döndüler. Ve Mustafa Kemal Atatürk, dünyaya ilk kez mazlum ülkelerin Emperyalizmi yenilgiye uğratabileceğini kanıtladı.. Aynı Batı, silah ile bölemediği Anadolu'muzu, siyasal ve ekonomik araçlarla mı bölmeyi gerçekleştirmek istiyor?
»»


KÜRESELLEŞME ve EĞİTİM DÜNYAMIZ.

Hemen her alanda yaşanan değişim ve dönüşüm sürecinin,"küreselleşme" sözcüğü ile tanımlanması, yaşanan sürecin aklanması ve onaylanmasına dönüktür. Pompalanan ve benimsetilmeye çalışılan küreselleşme sürecine katılım, ülkelerin gelişmesine katkıda bulunacağı ve "örnek ekonomik, siyasal, toplumsal ve kültürel" yeni bir sistem oluşturacağı varsayımına dayanır.Ancak...
»»


T.B.M.M' NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL.

Mustafa Kemal'in büyüklüğü O'nun sadece büyük oluşundan kaynaklanmıyor, aslında özgüveninden ve tek başına da kalsa savunduğu ilkelerin gerçekçiliğinden, toplumsal yararı savunmasındaki bilge kişiliğinden ve ürküntüye kapıl-ayan yüreğinden kaynaklanıyordu.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail