Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 40  - Mayıs 2001
1

AÇIKLAMA: MEDENİ KANUN TASARISI ve DERNEKLER

Sy.Ali Turgan'ın Medeni Kanunda değişiklik yapılmasını öngören tasarının, derneklere ilişkin değişiklikleri konu alan yazısında iki önemli dizgi yanlışlığı olduğunu uyarısı nedeniyle, öğrenmiş bulunuyoruz. Kendisine teşekkür ederken, konuya açıklık getirmeye de gereksinim duymaktayız.
»»


77 YIL SONRA 3 MART YASALARI.

Yarım yüzyılı aşkın süredir içinde debelendiğimiz ve insanımızın güven ve onur duymayacağı bugünlerin temelinde acaba neler yatmaktadır?
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNE MUSTAFA KEMAL

Ulusun seçilenleri, kendi bireysel çıkarları peşine düşerlerse, ülkeyi daha büyük bunalımlara sürüklemiş olurlar. Ulusu yöneten ve yönlendiren öyle kişiler de vardır ki, yaşama gözlerini yummuş olsalar bile hala dipdiri aramızda yapıtlarıyla yaşarlar.. O büyük insanların biri de Mustafa Kemal Atatürk'tür.
»»


İTALYAN DEMOKRASİSİ ŞÖVALYENİN ELLERİNDE

Silvio Berlusconi Kim?
»»


BİR KRİZİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Sy. Ecevit'in başbakanlığındaki hükümetin beceriksizlikleri ülkeyi bir çıkmaza doğru sürüklüyor. Onun Milli Güvenlik Kurulu toplantısını terk etmesiyle başlayan devlet bunalımı, ekonomik krize dönüşmüş oldu. 19 Şubat 2001 günü, yaşanan krizin nedeni, 27 Şubat günü açık biçimde belirginleşti: "Uygulanan IMF'ye bağımlı ekonomik programın iflası".
»»


HALK BANKASI GENEL MÜDÜRÜ YENAL ARSEN'E MEKTUP.

Halk Bankası son krizden sonra, tüm kredi faizlerini, üstelik de , geçmişe dönük olarak % 250' ye varan oranlarda arttırdı. Bilmiyorum bu karar size mi, yönetim kuruluna mı ait? Veya Hükümet mi empoze etti? Cumhuriyet tarihinde ibir devlet kuruluşu Halk Bankası,ilk kez, önceden imza altına alınmış, koşulları, ödeme süresi belli olan kredilerin faiz oranlarını % 250'ye çıkarttı.
»»


SOKRATES İLE ÖZVERİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ey Sokrates, neden bizler özveri denilen erdemi unutur olduk. Yozlaştığımız, kendimize saygımızı yitirdiğimiz için mi, özverinin geçersiz bir nitelik olduğuna inanmaya başladık. Hiçbir güçlüğe katlanmaksızın ve de emek harcamadan, yorulmadan ve terlemeden, olanaklar peşinde koşan bireyler olduk. Bizleri özverinin erdeminden uzaklara iten nedir?
»»


TÜRKİYE'DE KRİZLERİN KÖKENİ Ve 2001 Yılı KRİZİ

Bir süredir ülkemizde doktora çalışması yapan tanıdığım bir İsveçli ,ülkesine dönme zamanı geldiği için üzgündü. Çok coşku verici bir ülkemiz olduğunu düşünüyordu. Haberleri her izlediğinde, daha önce olasılığını hiç düşünmediği yeni bir olayı duyduğunu söylüyordu. Ona göre kendi ülkesi çok sıkıcıydı. Yaşına göre anımsadığı son 15 yılda ülkesinde coşku verici hiçbir şey olmamıştı;.
»»


TÜRKİYE'NİN SORUNU SADECE ENFLASYON

Ülkemizin temel sorunu,genel deyimiyle yoksulluk ile irrasyonel üretim biçimidir. İrrasyonel üretimin temel nedeni de,üretim bilincine sahip olmadan, ülkeyi yönetenlerin, tüm maddi ve manevi değerlerimizi inanılmaz bir savurganlıkla harcamalarıdır.
»»


ULUSAL OLMAYAN ULUSAL PROGRAM: BİR UTANÇ BELGESİ

24 Mart 2001 günlü Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında 738 sayfa olarak yayımlanan "Ulusal Program" adlı utanç belgesine ulusal sözcüğünü eklemek nasıl olanaklı olur bilemiyoruz. O programın ulusal olması için en azından ulusun bilgisine sunulması, kapalı kapılar arkasında hazırlanıp, hükümet kararına dönüştürülmemesi gerekirdi.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail