Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 43  - Şubat 2002
1

TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal Atatürk'ün üstün niteliklerinden birinin de, hiç kimsenin zihninde kuşkuya yer bırakmayacak kadar, tüm kararları açıkta ve herkesin gözleri önünde almasından ve aldığı kararların eleştirilmesine olanak tanımasından kaynaklanmaktadır.
»»


GÜLDİKENİ YAYINEVİ'NİN KURUCUSU BEYKÖYLÜ'NÜN ARDINDAN.

Güldikeni Yayınevinin kurucusu Mustafa Beyköylü'yü 21 Şubat 2002 günü Ankara Selanik caddesinde, karşıdan karşıya geçerken bir taksi'nin çarpması sonucu yitirdik. Daha yapılacak pek çok işleri varken, Kurban Bayramı arafesinde trafiğe kurban gitti.
»»


SEPETLENEN KUR SEPETİNDEN, KUR İLE DALGA GEÇEN DALGALI KUR

Türkiye'nin ekonomisini "yatırım-üretim" ilişkilerinden uzaklaştırıp, onu "para-kur" politikalarına bağımlı duruma getirmenin yanlışlığını acaba ilk kez kim fark edecek?
»»


SOKRATES İLE KUŞKU ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Değerli düşünür söyle bize, kuşku duymak bizlerin kusuru mu ya da çevremizdeki olup bitenlerde gözlemlediğimiz tutarsızlıklar, çelişkiler, haksızlıklar mı bizleri çevreye ve kendisine kuşkuyla bakan insanlara dönüştürmektedir
»»


TÜRKİYE İKTİSAT KONGRESİ Mİ,İZMİR İKTİSAT KONGRESİ Mİ?

Lozan Konferansı sonuçlanmadan ve Cumhuriyet ilan edilmeden, 17 Şubat 1923 tarihinde Gazi .Mustafa Kemal Paşa'nın desteği ve İktisat Vekili Mahmut Esat Bozkurt'un başarılı girişimiyle, İzmir'de Türkiye İktisat Kongresi toplanmıştı. Başta Prof.Dr.A.Afetinan olmak üzere bazı tarihçiler bir değerlendime ile bu kongreyi "İzmir İktisat Kongresi" diye tanımlamaktadırlar.
»»


TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ ve NATAŞA SORUNU

Dünya'nın en eski mesleğini yürüten ve gittikçe artan sayıda, Türkiye'ye akın eden Rus ve Ukrayna'lı kadınlar, izlenmeye alındılar. "Nataşa" olarak adlandırılan bu kadınlar, ilk kez Rusya'nın Doğu Bloku ülkelerinin ekonomilerinin bozulmasından sonra, Türkiye'ye geldiler ve Türkiye'nin hemen hemen tüm kentlerine yayıldılar
»»


VON BRAUN VE ÖZÜRLÜ DERS KİTABI

11 yaşındaki torunum Sıla Ölçen, "dede bu doğru mu" diye getirip göstermeseydi, o ders kitabındaki tümceyi belki de göremeyecektim. Okuduğu tümceyi doğal olarak yadırgamıştı ve başarının çalışmakla sağlanacağına ilişkin aile içi eğitime ters düşen bir düşünceyle karşılaşmanın çelişkisini yaşıyordu. Tümce şuydu: Aptallara teşekkür etmeliyiz. Onlar olmasaydı biz nasıl başarılı olurduk.


»»


İZMİR'DE MUSTAFA KEMAL'İN

Prof.Dr.Erdinç Tokgöz'ün yazısına ek yorum: İzmir'de ilk kez toplanan 1923 Türkiye İktisat Ve adının da yanlış kullanıldığı anlaşılıyor.Kongresi, pek çok öğretim üyesi, tarih bilimcisi ve köşe yazarı tarafından yanlış yorumlanmıştır.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail