Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 44  - Mayıs 2002
1

AB -TRENİ

Ülkemizin son yıllarda, özelleştirme, küreselleşme, serbest piyasa ekonomisi, devletin küçülmesi türündeki, yapay ve gereksiz, hatta çok ta zararlı ve bilinçsiz uygulamalarından bir sakıncalısını Sivas kentimiz, acı örnekleriyle yaşamaya başlamıştır. Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın dehşet içinde, ürküntüyle basına yansıyan demecini okuduğumuzda, devlet sorumluluğu taşıyan bir kişinin nasıl böyle düşünebildiğine, nasıl bölesi akıl almaz yanılgılara düştüğüne inanmakta güçlük çekmeye başladık. "Avrupa trenini kaçırırsak 10 yıl sonra ulusal bütünlüğümüz tehlikeye girebilir" diyor bu kişi. O trenin Diyarbakır'dan geçtiğini söyleyenin kendisi olduğunu unutarak. "Atatürk'ü seven AB yolunu karartmasın" diyen gene o idi. (Hürriyet , 15.11.2000)


»»


AVUSTURYA'DA DAHA ÇOK DEVLET DAHA AZ ÖZEL .

Viyana'nın Stephanplatz meydanında, ezilmiş emekci kitlelerinin 1927'deki ünlü direnişlerini ütopik bir fabrika kentinde sahneye koydular. Aralarında hekimlerin, toplum bilimcilerin ve SPÖ (Avusturya Sosyalist Partisi) eski kadın kolları sorumlusu Johanna Dohnal'ın da bulunduğu bir grup, "Sosyal Devlet Avusturya" başlıklı bir imza kampanyası düzenlediler.
»»


BİLİNMEYEN BİR BİLİM ADAMI :

Bilgisini toplumla paylaşan ender bilim adamlarımızdan biridir Prof.Dr.Nuri Sağıroğlu. 25 Ağustos 1927'de Kilis'te doğdu. 1950'de Tıp Fakültesi'ni bitirdiğinde, başarılı öğrenci olduğu için, hocalarının üniversitede kalması önerisini kabul etmeyip, Anadolu'da topluma hizmet vermeyi tercih etmişti.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL.

Şimdiki devlet yetkilileri, toplumun morali bozulmasın diye gerçeklerin üstünü örter ve pembe gözlükle her şeyin yerli yerinde, düzen içinde olduğunu belirtir, üstelik, yandaşları tarafından belki de ayakta coşkuyla alkışlanırdı. Ne var ki, Gazi Mustafa Kemal Paşa, ne kendisini ve ne de ulusu yanıltmayı, gerçekleri gizlemeyi düşünmüyordu ve biliyordu ki, sorunlar, ulusla birlikte onun güveni kazanılarak çözülebilirdi.


»»


KÜRESELLEŞME ve AVRUPA BİRLİĞİ KARŞISINDA:TÜRKİYE

21.yüzyılın başında, küreselleşme sürecinin getirdiği ve dünyamızın 28 varsıl ülkesinin arkasında yer aldığı iki temel yaşam ilkesi, gündeme yerleşmiş görünüyor. Birincisi "demokrasi", ikincisi ise "serbest piyasa ekonomisi". Biri olmadan, ötekisi de başarılı olmaz türünde savunulan sav,tam olarak açıklığa kavuşturulamadı.
»»


MUSTAFA KEMAL'İN ULUS DEVLET'İ

Ulus Devlet kavramını "milliyetçi devlet" kavramından ayırarak "milli devlet" tanımına daha yakın görmek olanaklıdır. Çünkü," milliyetçilik"den söz ederken bunun ırkçılığa kayan bir yanı olduğunu düşünebiliriz...Ulusçuluk ve ulusalcılık terimlerinin "milliyetçilik" den farklıolduğunu söylemeliyiz. .
»»


OSMANLI DÖNEMİNİN SON YILLARINA İİNGİLTERE TUTKUSU

Mustafa Kemal Atatürk'ün TBMM'nin gizli celsesinde yaptığı o konuşma, aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin son yıllarına, ortaya çıkan "İngiltere tutkusu" na son veriyordu. Bugün ABD'nin vesayetine kim sırtını dönecek?
»»


SOKRATES İLE SANAL GERÇEK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Bizlere düşünmenin gizini öğreten Sokrates, nedir gerçek, nerededir ve bizler onu nasıl algılıyoruz, gerçekten gerçeğin gerçek olup olmadığını nasıl bilebiliriz,söyle bize..
»»


YENİ MEDENİ KANUNDA VAKIFLARIN YOK EDİLİŞİNİN BAŞLANGICI.

Şimdi yürürlüğe giren yeni Medeni Kanunda Vakıfları dumura uğratacak olan hükümlere yer verildiğini görüyoruz. Örneğin, 101.Madde: Tüzel kişiliğe sahip mal topluluğu,Osmanlı dönemindeki vakıflar için, "mal topluluğu" tanımı geçerli olabilir. Fakat, Cumhuriyetimizde, vakıflar mal topuluğu tanımını aşmış, aynı zamanda hizmet topluluğuna da dönüşmüştür.


»»


ÜRETKEN EĞİTİM

Türkiye'de son zamanlarda tarımdan sanayiye geçiş amacıyla Avrupa'dan esinlenerek, eğitim programlarında düzenlemeler yapılmıştır. ..1950'li yıllardan itibaren bu düzenlemeler, yerini çok yönlü bir yabancılaşma sürecine bıraktı.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail