Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 45  - Eylül 2002
1

ALİ TURGAN'IN ARDINDAN

Ali Turgan'ı her gördüğümde, onun gibi hiçbir beklentiye kapılmadan, toplum için özveriyle uğraş verenler ülkemizde acaba kaç kişi dir, diye düşünürdüm.


»»


Dr. NEGU EHREV İLE AB -TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONUSUNDA

2001 Yılının 10 Kasım günü, Zürichte kurulan Atatürkçü Düşünce Derneğinin çağrısına uyarak, seçkin dinleyiciler grubuna "Yeni Dünya Düzeninde Kemalizm" konulu konuşmayı yapmanın mutluluğuna ek olarak Dr. Negu Ehrev ile söyleşi yapma olanağını da buldum.
»»


SOL ÜZERİNE

Kendisini solda sanan hangi parti gerçekten soldadır. Solda olmanın olmazsa olmaz koşullarını bulacaksınız bu yazıda ve aynı zamanda yurtseverliğin de koşullarını. .
»»


T.B.M.M'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL.

Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm olumsuz koşulların içinde, devrimleri gerçekleştirmesinin gizini, O'nun ilkelerden ödün vermeyen kişiliğinde göremezsek, O'nu anlamış olamayız.
»»


A.B.D, KENDİNDEN BAŞKA TÜM DÜNYAYA KARŞI

A.B.D ile Avrupa arasındaki boşluk, geçici bir sorun değil. Demokratik yasallıkdan ne anlaşıldığı konusundaki görüş ayrılığı, giderek derinleşmektedir. Öyle ki, A.B.D'nin sürekli savaş hedefleri doktirini, Avrupalıları her gün biraz daha fazla ürkütüyor.
»»


SOKRATES İLE İLKE YA DA İLKELLİK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Sokrates, siyasetin ve kamusal yönetimin en üst düzeylerine tırmanmış olan bireylerin bu denli ilkesiz olduklarını bilmiyorduk. Kim kimdir, nerededir, ne kadar süreyle oradadır, bilemez olduk. Söyle bize, onları böylesi ilkesizliğe sürükleyen nedenler mi yanlış, ya da bulundukları ortam mı onları ilkesiz olmaya sürüklüyor.
»»


İLKELLEŞEN , İLKESİZLEŞEN SİYASET

Ülkemizde siyaset hiçbir zaman böylesi ilkelleşmemiş ve böylesi ilkesizleşmemiştir. En önde görünen ve devlet sorumluluğu üstlenen, üstelik MEDYA'da da itibar gören bireylerin hemen tümünün bu denli küçülmelerine Türkiye bugüne kadar tanık olmamıştı
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail