Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 46  - Kasım 2002
1

SOKRATES İLE İKTİDAR ÜZERİNE SÖYLEŞİ

-Sokrates, bugün sana yeniden başvurmamızın ve "iktidar" konusunda düşünceni öğrenmemizin nedenini acaba biliyor musun? Ülkemizde iktidarların iktidarsız ve iktidarsızların iktidar olmasındaki çelişkiyi bir türlü anlayamaz duruma düştük.
»»


3 KASIM SONRASINDA MÜDAFAA-i HUKUK YA DA

3 Kasım seçim sonuçlarını, sadece eski ve yıpranmış politikacıların tasfiyesi olarak yorumlamak yanlış olmasa bile yetersiz kalmaktadır. Aslında, bu seçim, bir dönüm noktasının başlangıcını ortaya çıkarmıştır:
»»


D.NEGU EHREV İLE AB -TÜRKİYE İLİŞKİLERİ ÜZERİNE

Dr.Negu Ehrev AB-Türkiye ilişkilerine çok farklı açıdan ve daha gerçekçi olan açıklamalar getirmektedir. Eğer görevi başında olsaydı, bu denli açık konuşmazdı, bunu o da dile getiriyor. Şimdi daha özgürce düşüncelerimi size aktarıyorum diyor. Sorduğumuz sorulardan ilki şuydu:


»»


DOKUNULMAZLIĞA DOKUNMAK

Eski deyimiyle Türkiye "ifrat-ü tefrit" ( iki zıtllık) arasında gidip gelmeyi sürdürmektedir. Bunun en sakıncalı örneğini, 62 Anayasasıyla devlet yönetilemez mantığını kabul eden yirmi yıl sonraki 82 Anayasasında görüyoruz.


»»


KUZEY KIBRIS, TÜRKİYE'NİN AKDENİZDEKİ KALBİDİR.

Kofi Annan'ın Kıbrıs adasını Rumlaştırma politikasını içeren önerisi, neleri getirip götürdüğü araştırılmadan bize özgü MEDYA'mız tarafından övgüyle karşılandı ve karşı çıkanlara tepki gösterildi.
»»


MEDYA'NIN SEFALETİ YA DA SEFALETİN MEDYASI

Basınımızda, 4 Kasımda seçim sonuçlarına nasıl bakıldı, nasıl yorumlandı ve AKP'ye yaklaşımda ne tür değişiklik oldu sorusu, gerçekten, basınımızın niteliğinin ibret verici belgelerini ortaya çıkarıyor. Seçim öncesi eleştiri sağanağına tutulan Adalet ve Kalkınma Partisi ve kovuşturmaya uğrayan kimi üyeleri bir çırpıda AK'lanmış , ve MEDYA'nın siyasetin baş köşesine "selam-ün aleyküm" demeden bağdaş kurup oturmuştur.


»»


SOL KENDİSİNİ SORGULAMALIDIR

AKP'nin Anayasayı değiştirecek gücü elde etmesiyle sonuçlanan 3 Kasım seçimleri, Sol Felsefe açısından, bir özeleştirinin yapılmasını gerektirmektedir.
»»


T.B.M.M'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL.

Bir ülkenin basını, büyük sermayenin yönetimi altında ülke sorunlarından soyutlanır ve ünlü köşe yazarları sermayenin savunuculuğunu yapar ve AB'ye girmeyi başarı olarak nitelemeye başlarsa, hiçbir güç o ülkeyi sömürgeleşme sürecinden kurtaramaz.


»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail