Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 48  - Mart 2003
1

ATEŞ ALTINDA IRAK

Ateş Altında Irak yazısını dilimize çevirerek okuyucularımıza sunmamızın iki nedeni var. Bunlardan biri, Almanya'da sosyal demokrat bir partinin (SPD) yan kuruluşu gibi işlem gören Fridrich Ebert Vakfı'nın bir yayın organında Irak savaşının nasıl yorumlandığı ve savaşın arka planında hangi olasılıkların yer aldığını görmek ve göstermek, ikincisi de, AKP'nin,ABD'nin savaş araç ve gereçlerinin T.B.M.M'nin kararı olmaksızısn,ülkemize girmesine göz yumması
»»


CUMHURİYET DEVRİMİ VE HUKUK

Kurtuluş Savaşı'nı ve Cumhuriyetin olanaklarını ve erdemini düşündüğümüzde , gerçekleri daha iyi görüyor, o büyük aydınlanma ve bağımsızlık devrimine daha da yakın duruyoruz
»»


Dr. NEGU EHREV İLE AB-TÜRKİYE

Farklı iki dünyadan gelen ve biribirine kültürleri ve düşün biçimleriyle yabancı olan iki kişiyi birleştiren en önemli konu ne Avrupa Birliği ve de her hangi bir devletin çıkarı değil, tüm dünyanın geleceğini ilgilendiren sorun olmuştu. Nereye gidiyordu dünya ve teknolojik gelişme acımasızlığını nereye kadar sürdürecek, insanı ruhundan ve değer yargılarının erdeminden soyutlayarak et-kemiğe -döüştürecek.
»»


HANGİ SOL KENDİSİNİ SORGULAYACAK.

Türkiye Sorunları kitap dizisinin 46. Sayısında İnşaat Mühendisi Kazım Kılıç, "Sol Kendisini Sorgulamalıdır" başlıklı yazısında duygusal olarak sol görüşlü bireylere haksız eleştiri yöneltiyor Ne yazık ki, sol içinde kalıplaşmış kimi görüşleri de irdelemeliyiz. Burada yazı yöntemim, sy. Kılıç'ın düşüncelerindeki yanıtlamaya gerek gördüğüm paragraflarından alıntı yapmak olacak.
»»


SAVAŞ NEDENİ PETROL MÜ, İLAÇ SANAYİİ Mİ?

Savaşlar İlaç sanayiini ve ilaç sanayiide savaşları özendiriyor olmalı
»»


SOKRATES İLE KARARSIZLIK ÜZERİNE SÖYLEŞİ.

Sokrates, söyle bize. Nasıl üstesinden gelebiliriz böylesi kararsızlığın ve kararsızlıkta karar kılan yönetimcileri nasıl uyarabiliriz?
»»


T.B.M.M'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL.

Devlet yönetme savında olanların, kararsız kalmaya hakları yoktur. Kendi kişisel sorunları karşısında kararsız kalmaları kimseyi ilgilendirmezken, konu devlet yönetimi olunca, onların kararsızlıkları tüm ulusu ilgilendirir ve tüm ulusa karşı sorumlu olurlar.


»»


TÜRKİYE'NİN TALİHSİZLİĞİ

Siyasal yaşamı oluşturan tüm kurum ve kuruluşların, iktidarda ya da muhalefette olsun, olumlu, tutarlı, gerçekçi bir çizgi izlediklerini göremiyoruz.


»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail