Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 50  - Haziran 2003
1

19 MAYIS'IN ANLAMI

Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da bir ulusun yazgısını ve tarihsel akışını değiştiren savaşımı başlattığında 38 yaşındaydı. 29 Ekim 1923 tarihinde, çürümüş ve çökmüş bir imparatorluğun sömürgeleştirilen ülkesinde, emperyalist güçlere karşı bağımsızlık savaşını kazanarak, tam bağımsız ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kurduğunda 42 yaşındaydı.
»»


ABD İLE POLONYA İPE BİRLİKTE SARILIYOR, NEDEN.

Irak topraklarında 130 bin Amerikan askeri bulunmakta. ABD Hükümeti, gelecek sonbahara kadar bu sayıyı 30 bine indirmeyi düşünüyor. Öylelikle, şimdiki beş tümenden sadece ikisi Irak'da bırakılacak. Geri kalan birlikler, daha başka olası görevlere hazır durumda bekletilmek üzere, ABD'deki ve Avrupa'daki üslere geri dönecek.
»»


BARZANİ'LER YAHUDİ'YSE KÜRTLER NERELİ.

Cumhuriyet Gazetesi Adana temsilcisi değerli araştırmacı yazar Çetin Yiğenoğlu, aşağıda okuyacağınız yazısında,ABD'nin Yakındoğu'daki egemenliğini pekiştirmek için Kürt'lerin Yahudi akrabalığı savıyla Irak saldırısına bir başka yönden yorum getirmektedir.

»»


SAHİPSİZ ÜLKEYE SAHİP ÇIKMAK

Ülkemizin kuşatma altına girdiği bir dönemi yaşamaktayız. Bir adım ilerisini göremeyen siyaset ve devlet adamları(!)nın, dışardan gelen etkiler altında, Türkiye'mizin sömürgeleşme sürecine sürüklemekte olduğunu biliyorlar mı bilemiyoruz. Bir ülke geri ödeyemediği ağır dış borç yükü altına girerse, ulusal onurunu koruyamaz, Türkiye'miz gibi.
»»


SOKRATES İLE DOGMA ÜZERİNDE SÖYLEŞİ

-Sokrates, . Nedir dogma,niçin gelip zihnimize yerleşiyor, onu bizler mi yaratıyoruz ya da o mu bizleri kuşatıp, kimi zaman önümüzü görmemize engel oluyor. Bizleri yönetenlerin dogmalardan arınmaması, onların yöntemi mi, söyle bize.
»»


T.B.M.M'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal Atatürk, dogmaların tümünden arınmış olmasaydı, ne bağımsızlık savaşını kazanabilir, ne de Cumhuriyetimizin kurumlaşmasını sağlayan devrimleri gerçekleştirerek, ulusun çağdaş ve çağcıl koşullara ulaşmasını sağlayabilirdi.
»»


TÜM CEPHELERDE KAYBEDEN ÜLKE

Yaklaşık bir ay önce, Irak savaşı başladığında Türkiye adeta şoka uğramış gibiydi. Nedeni de, Ankara Hükümetinin Amerika'nın Türkiye'yi yanına almadan Irak'ta savaşa girmeyeceğine kendini inandırmış olmasıydı.
»»


ÖNEMLİ İKİ KİTAP: BAŞKENT GÖLGESİNDE İSTANBUL ve TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ'NDE İÇ DEMOKRASİ.

Ahmet İsvan ile Halit Çelenk'in kitapları, yakın tarihime ışık tutan iki belgeseldir. Okumanızı öneriyoruz.. Bu değerli iki yapıtı tanıtmaya bu sayfalar yetmez. Her iki kitabın da yazarının temel niteliği, dürüst, uygar, yurtsever ve insancıl olmaları, sorumluluk taşımaktan erinmemeleridir.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail