Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 52  - Kasım 2003
1 2 > >>

AKP İKTİDARI VE ÜNİVERSİTELER.

Toplumu dönüştürmek, rejimi değiştirmek isteyenlerin göz diktikleri temel alan eğitimdir. Eğitim, her alandaki gelişmelerin temel etmenidir. Bu nedenle, seksen yıllık Cumhuriyet döneminde, toplumu çağcıl dönüşüme sokmak isteyenler ile çağın karanlığına sürüklemek isteyenler bu alanda sürekli savaşım vermişlerdir.
»»


HİLAFETİN KALKMASINI ÖNEREN URFA MEBUSU ŞEYH SAFFET EFENDİ

3 Mart 1924'de Tevhidi Tedrisat (eğitim birliği)Yasası kabul edilmese, hilafet ile Şer'iye ve Evkaf Vekaleti kaldırılmasaydı, Cumhuriyetimiz temelden yoksun ve her an yadsınabilecek iğreti bir kurum olarak kalabilirdi.
»»


KAMU YÖNETİMİNDE REFORM MU DEFORM MU?

AKP iktidarının kamu oyunda tartışmaya açtığı "Kamu Yönetimi Temel Kanunu" tasarısına ilişkin görsel ve yazılı basında gündeme giren yazı, konuşmalar , konunun yeterince incelenmediğini ortaya koymaktadır. T.B.M.M'ne bile sunulmamış olan metinde ne genel gerekçeye ve ne de maddelerin gerekçesine yer verilmiş değildir. Bir bakıma elden ele dolaşan metin, yasa tasarısı olma niteliğine ve ciddiliğine bile ulaşmamıştır.
»»


MUSTAFA KEMAL'İN SAMSUN'DAN VAHİDETTİN'E GÖNDERDİĞİ UYARILAR.

T.B.M.M'nin açılışının ikinci günü. 24 Nisan 1920. Mustafa Kemal kürsüde. İstanbul'u neden terk ettiğini açıklıyor. Konuşmasına başlarken ilk tümcesi şöyledir: Vicdan-milletin irade-i aliyesine tabi olarak..Dersaadet'i (İstanbul'u) terk ettim.
»»


PROF.DR.MUSTAFA ALTINTAŞ'I HAKLI ÇIKARAN DANIŞTAY KARARI.

Türkiye Sorunları kitap dizimizin 51.sayısında, Prof.Altıntaş'ın" Kamusal Kaynakların Özel Eğitim Kurumlarına Aktarılması" na ilişkin Kararnameyi eleştirmekte ne denli haklı olduğu, o Kararnameyi yok sayan Danıştay Kararıyla ortaya çıkmaktadır.
»»


SOKRATES İLE GERİLİK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

-Sokrates, ülkemizde,düşündüğü gibi konuşan konuştuğu gibi düşünen kimi bulabiliriz söyler misin.
»»


SÖMÜRGE EĞİTİMİ

Prof.Altıntaş ile Prof. Ortaş'ın makaleleri, ülkemizde eğitimim ve çok önemli bir bilim kurulunun, kültürel gelişimini tamamlamamış siyasal iktidarlar elinde ne denli çağ dışı sorunlarla karşı karşıya bırakıldığını ortaya çıkaran somut belgelerdir.
»»


T.B.M.M'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL.

İngiliz savaş gemisine sığınarak ülkeden firar eden Vahidettin'i aklamaya ve onun sonradan yazdığı anıları kaynak göstererek "vatana ihanet etmediğini" açıklamaya çalışanlara en gerçekçi yanıtı T.B.M.M'nin gizli celselerinde bulmak olanaklıdır.
»»


TERÖR

Terör bana düşman,
sana düşman,
kendine düşman.

»»


TÜBİTAK GİBİ BİLİM KURULUŞLARI ÖZERK KALMAMALI MI?.

Son günlerde Hükümet ile ülkemizin yükseköğrenim kurumları ve saygın bilim kuruluşu olan TÜBİTAK arasında ortaya çıkan tartışma kendi mecrasından çıkarılarak MEDYA'nın elinde kavga alanına çekilmeye çalışılmaktadır.
»»

1 2 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail