Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 53  - Şubat 2004
1 2 > >>

BOZUK TERAZİ

Yerel yönetimler, nereye nasıl hangi yoldan gidileceğini belirten tabelalar yerleştirmeyi, hizmet dışı saydıklari için, Başkent Ankara'nın ortasında bile yolunuzu kaybedebilirsiniz. Eğer Turan Çak'a rastlarsanız, o, sizi gideceğiniz yere erinmeden götürür. Onun terazisi doğru tartmaktadır.
»»


BİZDEKİ MEDYA-TRAJEDYA

Bizdeki Medya
trajedya
kimi zaman komedya

»»


DİLE KOLAY

Bağımsızlık ve özgürlük savaşımı yaşam boyu sürer. Soylu, nitelikli, kişilikli bireyler, düşüncelerindeki pırıltılarla, ortaya koydukları yapıtlarla, topluma armağan ettikleri sonuçlarla övülürler. Yaşamın her alanında güçlükleri göğüsleyerek, olumsuzlukları iterek, yoksunlukları yenerek, kötülüklerle kavgadan üstün çıkarak, doğru ve gerekli buldukları yolda yürüyenler, sürekli anılırlar ve unutulmazlar.
»»


KARMAŞA YARATACAK BİR TASARII: YEREL YÖNETİMLERE YETKİ AKTARIMI.

Yerel Yönetimlere yetki aktarımı adı altında Türkiye'yi Osmanlının eyalet düzenine dönüştürmeyi amaçlayan yasa tasarısını çok sakıncalı bir belge olarak nitelemekteyiz .Çünkü Yerel yönetimlerde temel sorun yetkilerin azlığı değil tersine gerektiği gibi, toplumsal yarar açısından, bilinçle ve bilgiyle, titizlikle ve içtenlikle, dürüstlükle ve doğrulukla kullanılıp kullanılmamasıdır..
»»


KIBRIS'A KARMAŞA GETİRECEK OLAN ANNAN PLANI

Bu yazı, Kıbrıs konusunda Milli Güvenlik Kurulu'nun toplantı yaptığı sırada 8 Ocak 2004 günü, K.K.T.C Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç'a fax ile iletimiştir.

»»


OSMANLI!DAN KURTULMAK.

Osmanlı'nın 700.kuruluş nedeniyle yapılmış olan toplantı ve kutlamaların gerisinde Osmanlı'ya bağlılık, onun uzantısı olmak düşüncesi yatıyordu. Zamanın Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyetinin Osmanlı'nın devamı olduğunu söylemekte hiçbir sakınca görmedi.Ne denli yanlış.
»»


SOKRATES İLE YÜREK ÜZERİNE SÖYLEŞİ.

Çevremizde her geçen gün yüreksizlerin sayısı öylesine artıyor ki, umutsuzluğa kapılmaktan kendimizi alamıyoruz. Bizleri yönetenlerin bu denli yüreksiz oldukları bir dönemi bugüne kadar yaşamadık. Onlar neden bu denli yüreksiz?. Söyle bize Sokrates, gerçekte yüreksizliği bir yöntem olarak mı uyguluyor ?
»»


T.B.M.M'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

T.B.M.M'nin gizli celselerinde Mustafa Kemal'in çok güçlü ve yürekli siyaset ve devlet adamı kişiliğiyle devrimleri sağlam ve sağlıklı temellere dayandırdığının sayısız örnekleriyle karşılaşıyoruz. O'nu anlayabilmek, ancak gizli celselerdeki konuşmaları ve davranış biçimini görmek, okumakla olanaklıdır..
»»


TÜRKİYE SORUNLARI KİTAP DİZİSİ 10 YAŞINDA.

Türkiye Sorunları kitap dizisini Şubat 1994 tarihinde ilk sayısıyla yayına NİÇİN girdiğimizi aşağıdaki başlıklar altında, açıklamaya çalışmıştık:

»»


YERELYÖNETİM SEÇİMLERİNE DOĞRU.

2004 yıl Mart sonunda yerel yönetim seçimleri var. Sandığa giderek, parti liderlerinin seçtiği ve bize sunduğu yerel yönetimcileri belirleyeceğiz.
»»

1 2 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail