Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 54  - Nisan 2004
1 2 > >>

ABD'NİN YÜRÜTTÜĞÜ SAVAŞLAR, POLİTİK ÇIKMAZ SOKAK MI?

1990'dan bu yana dünya, boyutları giderek büyüyen pek çok savaşla karşı karşıya gelmiştir. Savaşlar, özellikle Afrika ve Asya'da ortaya çıkmakta. Bu savaşların en belirgin özelliği de, pek çoğuna ABD'nin doğrudan ya da dolaylı yoldan karışması ve yine onun tarafından sona erdirilmesidir.
»»


BOZUK TERAZİ II

Bir ulus bu denli değişemez.. Bir ulus bu denli olumsuzluklara boyun eğemez. Bir ulus tümüyle genlerinde var olan ve ona özgü ulus olma özelliğini sağlayan üstün değerleri bu denli kısa zamanda yitiremez.. Değişmemeliydi..
»»


BÜYÜK ORTA DOĞU PROJESİ VE ILIMLI İSLAM CUMHURİYETİ

ABD'nin Dışişleri Bakanı Powell'in Türkiye için Ilımlı İslam Devleti deyimini kullanmasını,dil sürçmesi olarak yorumlamak çok yanlış olur. Aslında Büyük Orta Doğu projesinde Türkiye'ye biçilen "Ilımlı İslam Cumhuriyeti" giysisidir. Fettullah Gülen'in yumuşak yöntemle iktidarı ele geçirmek ve İslam ilkelerini o yoldan yürürlüğe koymak biçimindeki kuramı AKP tarafından başarıyla uygalanıyor.
»»


CEHALETİN YA DA ART NİYETİN EGEMEN OLDUĞU ÜLKE: TÜRKİYE.

Devleti yönetenlerin ya da yönetmeye istekli olanların, yakın tarihi bilmesinin yanı sıra kendisinin de cahil olup olmadığını kanıtlaması gerekir. gelmektedir.

»»


CHP'YE İKİ MEKTUP

Dumrul Ölçen'in CHP Genel Başkan Yardımcısı Algan Hacaloğlu'na 2004 yerel seçimlerinden 8 ay önce gönderdiği yazıyı ile: Prof.Dr.Muvaffak Akman'ın CHP Genel Sekreterliğine ilettiği yazıyı okuyucularımıza sunuyoruz. Haklı değiller mi?
»»


KURBAN BİR İBADET BİÇİMİ Mİ?

Reyting'ci MEDYA her bayramda olduğu gibi bu yıl da dinci yobazlarla hayvan severleri karşı karşıya getirerek, kurban farz mı, değil mi tartışmasını alevlendirmeye çalıştı. Doğal olarak amaç, bu alışkanlığın ibadet olup olmadığını tartışmaktan çok, gündem yaratıp insanların kafasını karıştırmaktan ibaretti.
»»


NE BEKLİYORUZ?

Bir zamanlar İstanbul Belediye Başkanı olan ve kendisini İstanbul'un imamı olarak gören R.Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olur ve kendisini Şehülislam olarak nitelerse şaşmamak gerekir. Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanı, İslamcı teröristlerden Gülbeddin Hikmetyar'ın dizleri dibinde fotoğraf çektirerek, Kemalist devrimlere meydan okumuştur.
»»


SOKRATES İLE BİLİM ÜZERİNE SÖYLEŞİ

-Sokrates, bilgi toplumu olacağımız söyleniyor. Cehalet içinde bilgi toplumu nasıl olabiliriz.? Söyle bize.
»»


SOL SEÇMEN NEDEN YANILMAKTADIR?

Demokrasinin gereği olarak insanların değişik görüşlerde olması ve değişik partilere üye olması kaçınılmazdır. İnsanlar doğal olarak görüşlerini değiştirebilir. Ancak, bir kitlenin oyunu alarak o kitleyi temsil etmek üzere seçilenlerin birden görüş ve parti değiştirmeleri kamu vicdanında kolayca özümsenen bir olgu değildir.
»»


SOY SOYABİLDİĞİN KADAR.

Kaç bin ton tavuk yemi
taşıyorken bu gemi,
soy
soyabildiğin kadar
başsız kalan ülkemi
.
»»

1 2 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail