Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 56  - Eylül 2004
1 2 > >>

AB'NİN İÇ YÜZÜ

Avrupa çalışmıyor,Brüksel bir yığın mevzuat üretiyor. İyice merkezileşiyor. Hemen 0n yıldan bu yana kasa defterleri denetime verilmiyor. Bu yolsuzluk kuşkusu uyandırmaz mı? İşin daha kötüsü her y, 5 milyon Euro'nun nereye gittiği bilinmiyor.
»»


ANTİK ÇAĞDA BİR KRAL

Madem ki geldin başa
çalmak hakkındır senin
sesi çıkmaz kimsenin
kralımız sen çok yaşa

»»


BİLİM ADAMI OLMAK

Üniversitelerimiz sadece meslek adamı yetiştiren kurumlar olmnamalıdır.
»»


BİLİM VE FELSEFE

Gündüz ve gece olmasa,yağmur yağmasa,gök gürlemese, renksiz, uçsuz bucaksız bir ortamda yaşamış olsaydık, hiç bir bilginin sahibi olamazdık,Zihnimizde bilgiyi yaratan öyle ise doğanın kendisidir. .
»»


DPT'DE BİR VEDA MESAJI

Alptekin Erdoğan'ın DPT'den emekli olup ayrılırken yayımladığı veda mesajı aslına Türkiye'yi anlatmaktadır.
»»


HIZLANDIRILMIŞ TREN CİNAYETİ.

Gerek basında, gerek Pamukova'daki tren kazasını inceleyen kurulun raporundave de siyasal iltidarın zihninde, hızlı tren ile hızlandırılmış tren arasındaki farkın kavranılmamış olduğunu görüyoruz. Hızlı tren başlı başına bir projedir ve gerekleri hızlandırılmış trenden çok farklıdır. Eski sistem üzerinde hızlandırılmış tren kararı ise cehaletin ürünüdür. Bu yazıda olayın iç yüzünü göreceksiniz.
»»


SIKI YÖNETİM OLAGAN YÖNETİME DÖNÜŞÜYOR

Tages Anzeiger uzmanlarının Giorgio Agamben ile yaptığı söyleşide ilgiç bir kavramla kaşılaşıyoruz. Biopolitik. İktidarların biyoloji üzerindeki egemenliğini betimliyor.
»»


SOKRATES İLE FELSEFE ÜZEİNE SÖYLEŞİ

Sokrates neden ülkemizde felsefeciler yetişmiyor. Kendi düşüncelerimizden mi korkuyoruz.Kendimizi sorgulamaya, kendimizle yüzleşmeye cesaret mi edemiyoruz? Biz mi felsefeyi dışlıyoruz, felsefe mi bizi dışlıyor? Söyle bize Sokrates, felsefe nedir, ne değildir.
»»


TABİİ SENATÖR SUPHİ KARAMANIN TBMM'DE SIKI YÖNETİM KONUSUNDAKİ KONUŞMASI

Giorgio Agamben'in biopoiitik kavramı, 18.6.1090 günü Suphi Karamanın sıkıyönetim konusundaki görüşleriyle örtüşmektedir. O da Giorgio Agamben gibi sıkıyönetimin olağan yönetime dönüşmesinden kaygılanmaktaydı. Dört ay sonra bu kaygısı gerçekleşti,12 Eylül 1980 askeri darbe bugünler hazırladı. Türkiye üstü örtük sıkıyönetim koşullarını yaşamaktadır.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ne yazık ki, yargı, yasama ve yürütme erkleriyle birlikte umutsuzluk nedeni olan bumnalımlara sürüklenmektedir. Bunun gerisindeki neden, ayakları üzerinde durmayı beceremeyen na'ehil kadroların çok sorumlu katlara çıkarılmış olmasıdır..
»»

1 2 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail