Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 57  - Kasım 2004
1

AB ANAYASASINA AB İÇİNDE TEPKİLER.

AB içinde AB Anayasasının militer niteliği tepkilere neden olmuş ve AB'nin tehdit ortaya çıkmadan önce yok edilmesi olarak betimlenen BUSH doktrinin AB tarafından da benimsenmesi ve NATO'dan bağımsız ortak ordu oluşturulmak istenmesi tepkilere neden olmaktadır.
»»


ADALETSİZ DEVLET DEVLETSİZ ADALETİ DOĞURUR.

Adaletsiz devletten devlersiz adaleti ortaya çıkarır. Mafya cinayetler, kişinin ölümcül hak arama girişimleri gibi. Ve ekonomisiz devlet te devletsiz ekonomiyi yaratacaktır. Banka soygunları, rüşvetin kurumlaşması, sermaye piyasasındaki vurgunlar gibi. Bugün Türkiye bu iki çelişkiden kaynaklanan sorunları yaşıyor. Devlet,ekonomi ve adalet yeniden bütünleşebilmelidir.
»»


AVRUPA BİRLİĞİ KISKACINDA BİR ĞLKE:TÜRKİYE

Avrupa Birliğine karşı olmak ya da üye olmak türünde iki zıt görüş artık önemini yitirmiştir. Önemli olan, üyelik için katlanılan ağır koşullar, verilen ödünler ve sadece görüşme tarihi almayı başarı sayan anlayış biçimideki çarpıklıktır.
»»


ÇALMASAK YURT DIŞINA KAÇAR MIYDIK

Sen soymasan
ben soymasam
o soymasa
IMF'ye avuç açarmıydık,bankaları hortumlayıp
söylemesi ayıp, yurt dışına kaçarmıydık.

»»


KEMALİZM İDEOLOJİ MI,DEĞİL Mİ?

İdeoloji sözcüğü 12 Eylül 1980 askeri darbre sonrasında öcü olarak tanımlanır oldu.. Oysa ideolojisi olmayan siyasal alan, otlak demektir. İdeoloji, idea ve logy sözcüklerinden oluşur ve düşünceler bilgisi demektir. Encyclopedia Internatonal, ideolojiyi science of ideas (düşünceler bilimi) olarak tanımlar. Kemalizm, ulus devletin ideolojisidir.
»»


SOKRATES İLE UYUM ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Neden bizleri yönetenler, kendilerine uyum sağlamamızı koşul koyuyor ya da uyum sağlamayanları yani bizleri dışlıyorlar. Gerçek,doğru ve yararlı olduğunu kanıtladığımız düşüncelerimizden, uyumlu olmak için vaz mı geçelim. Söyle bize ne demektir uyum?
»»


SÖMÜRGELEŞMEYİ BELGELEYEN BİR TEBLİĞ.

Dışişleri Bakanlığının 1 Eylül 2004 gün 25570 sayılı tebliğ, deniz ve hava limanlarımızdan en önemli olanlarını ABD ordusunun savaş araç ve gereçlerine açması, anayasa ihlalidir ve TBMM'nin yetkisine ek koyması demektir. Ve de Osmanlı döneminin kapitülasyonlarını anımsatacak biçimde, sömürgeleşme sürecinin resmen kabulü anlamına gelir.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Bugünkü parlamento, Mustafa Kemal'in Parlamentosu mu?
Bugünkü ekonomi, Mustafa Kemal'in ekonomisi mi?
Bugünkü ulus, Mustafa Kemal'in ulusu mu?
Bugünkü Çankaya, Mustafa Kemal'in Çankayası mı?

»»


İKİNCİ ALEMDAR(!) OLAYI VE YÖK HUKUSUZLUĞU

İstanbul Üniveritesi rektörü Alemdaroğlu'nu görevden almanın gerekçesi, eğer yargı kararlarını uygulamamak ise, bu gerekçe rektörlerin pek çoğunu8n görevden alınmasını gerektirir. Sy.Alemdaroğlu'nu8n da görevden alındığı zaman bunu yargısız infaz oloarak nitelesini de anlamak olanaksız, çünkü Prof.Dr. Bülent Tanöer'e yargısız infaz uygulayan kendisi değil miydi.
»»


YÖK YOK SAYILMALI

YÖK, olağanüstü bir siyasal ortamda üniversiteleri denetim (zaptırapt) altına almak amacıyla oluşturuldu. Özerkli olmayan ve merkezi otorite tarafından denetlenen bir üniversitede bilim gelişemez ve bu YÖK yasasıyla dünyayı kavrayamayız.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail