Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 58  - Mart 2005
1

AVRUPA BİRLİĞİ: ŞAKA MI? (Çeviri)

Die Wetwoch'nin Haziran 2004 tarihli nüshasında Avrupa Birliğinin yapısına ilişkin çok olumsuz gelişimleri yansıtan bir makaleyi, Dr.Hüseyin Pekin dilimize çevirerek göndermiştir. Gerçekten AB bir şaka mı, bu denli ciddiye alınması gerekir mi sorusu zihinlerde yer etmeye mi başladı? Sorunun yanıtını bu yazıda göreceksiniz.
»»


CUMHURBAŞKANI'NA AÇIK MEKTUP.

Cumhurbaşkanı olarak ne siz ne de sizden sonra gelecek olanlar, türk ulusunun egemenliğinin zerresinin dahi Avrupa Birliği Devleti'nin başkenti Brüksel'e verebilir, verdirebilir..
»»


MUTLUSUN, AÇ KALDIKCA, ALÇALDIKÇA..

Mutlusun / sömürgeleşirken ülken / kentin,kasaban, belden / satılıp gidiyorken elden..
»»


SOKRATES İLE GÜVEN ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Sokrates, umutsuzluğa kapıldığımızı nasıl anlatabiliriz?Yaşadığımız ülkede ne apıyoruz, neredeyiz, nereye gidiyor, ne yana sürükleniyoruz, yanıt veremez olduk. Ne kendimize ne de bizleri yönetenlere güvenemeiyoruz. Güvenmek bir gereksinim mi, söyle bize..
»»


SÖMÜRGELEŞME SÜRECİNDE HUKUK HUKUKA KARŞI.

Sömürgeleşme sürecine sürüklenen ülkelerde önce eğitim sistemi onu izleyen dönemde de değer yasrgıları çökertilir. Yolsuzluklar kurumlaşır, bireyler geçim savaşımın içine ve ülke sorunlarının dışına sürüklenir. ve yargı erki de. Ve hukuk hukukun karşısına çıkmaya başlar. Şıhca Yavuz'un bu yazıs,ı bugünlerin Türkiye'sindeki hukukun nasıl bir hukuk olduğunu açıklıyor.
»»


SÖMÜRGELEŞME SÜRECİNDE TÜRKİYE.

Türkiye'nin tüm yurtsever, ilerici, aydın, kesimlerine sesleniyoruz. Ülkenin sömürgeleşme sürecine bilimle, bilgelikle, sabırla, bütünleşerek karşı çıkmanın zamanı gelmiştir.Türkiye, AB-ABD eksenine peyk olmaktan kurtulmalı, ulusal çıkarlarına, ulusal onuruna ve ulusal bütünlüğüne sahip çıkmayı başarmalıdır.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL.

Mustafa Kemal'in üstün niteliklerinde biri, güvenilir olmasıdır.Bugün ülkemizi yöneten devlet ve siyaset adamlarındaki en önemli eksiklik te budur. Bunun kaynağında üç önemli boşluğun varolduğu yadsınamaz: 1. Yeterli kültür düzeyine nulaşmamışlardır ve tarih bilincinden yoksundurlar. 2.Güvenilir olma niteliğine sahip değildirler. 3.Devlet adamında olması gereken donanım ve davranış biçimini kazanmış değildirler.
»»


TÜRKİYE'NİN SÖMÜRGELEŞMESİNE KARŞI ÖNEMLİ BİR DEVİNİM.

Sömürgeleşmeye karşı demokratik direniş hakkını kullanan bir avuç yurtsever aşağıdaki bildirgeyi hazırlamıştır. Tüm aydın, demokrat, ilerici, yurtsever birey ve örgütleri bu bildirgeye sahip çıkmaya ve sömürgeleşmeye karşı yurtseverliğin gereği olan demokratik karşı çıkma eylemine çağırıyoruz
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail