Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 59  - Mayıs 2005
1

EMPERYALİZMİN PANZEHİRİ: ULUSALCILIK

21.yüzyılın emperyalizminin önündeki en etkin engel kuşkusuz ulusalcılık, ulusal bilinçtir. Küreselleşme ile bu bilinç yok edilmek isteniyor.
»»


GENELKURMAY BAŞKANI HİLMİ ÖZKÖK'ÜN KONUŞMASI

Genelkurmay Başkanı 20.Nisan 2005 günü Harp Akademileri Komutanlığında yaptığı konuşmayla, bugünün siyaset ve devlet adamlarına, nasıl düşünüp nasıl davranmalarına ilişkin not vermiştir. İnternetten ulaştığımız o konuşma metni aslında TSK'nın görüşüdür ve dıişardan Türkiye'ye nasıl bakıldığını ve Türkiye'nin dışarıya nasıl bakması gerektiğini anlatmaktadır. Bize göre dfplomatik muhtıradır.
»»


KANADALI'LAR ABD İLE ORTAKLIK İLİŞKİNDE KAYGILI.

Devlet adamlarımız AB ve ABD'yi gücendirmemek içişn ülke çıkarlarını gözardı ederken, Kanada, ABD ile ortaklık ilişkine kuşkuyla bakıyor. Uluslararsı ilişkilerde gücenikliğin ölçüt olmayacağını devlet ve siyaset adamlarımız ne zaman öğrenecek?
»»


SOKRATES İLE KURALCI DEMOKRASİ ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Söyle bize Sokrates, kuralları niçin varediyoruz. Kuralları onlara uymamak için mi ortaya koyuyoruz. Kuralsızlığı kurallaştırdık bizler.
»»


TBMM'NE YAKIŞMAYAN TBMM BAŞKANI

TBMM,kuruluşundan bugüne kadar, Bülent Arınç gibi ağzından çıkanı kulağı işitmeyen bir başkana tanık olmamıştır.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CEŞLSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal'in üstün niteliklerinden biri de kurallara bağlı kalması ve o kuralları kendisi değiştiriceye kadar ona saygı duymasıydı. Bugünkü devlet ve siyaset adamlarımız ise kuralsızlığı kurallaştırmaktadır.
»»


UKRAYNA'DA IMF GÜDÜMLÜ DEMOKRASİ'

IMF'nin sadece bir finansman aracı olduğunu, sananlar, Ali Tartanoğlu'nun bu çeviri yazısını okuyunca yanıdıklarını anlayacak ve onun elindeki kaynakları, ülkelkerde yandaş iktidarlar oluşturmak için ne denli çirkinlikle kullandığı görecektir.
»»


İLGİNÇ BİR KİTAP: KOSTALAR, MEMETLER, REBETLER: Kosta Kortidis

Kosta Kos telefonda şunları söylüyordu: Ben Yunan değilim ki.Türkiye'li Rum'um. Benim yurdum Türkiye, ben Türküm. Onun bu sözlerini, bizim kozmopolit, levanten, küreselci,ulusalcılığı yadsıyan, Türk'üm diyemeyen sözde aydınlarımız iştmeliydiler.


»»


İLGİNÇ ve DOĞRU BİR e-masil İLETİSİ

Saf politikacı,diplomat ve sözde yazar-çizerlerimiz "Yunanlıları,İngilizleri, Fransızları, Almanları, ABD'yi gücendiririz gibi safsatalarla bağımsızlığımızı, yurdumuzu, ulusal birliğimizi nasıl kurtardığımızı anmayı bile sakıncalı bulmaya başladık. 24 Temmuz 'da LOZAN utkusunu bile anmaktan çekindik.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail