Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 6  - Eylül 1994
1

HEGEL DOĞRULANDI, KARL MAX YANILDI MI?

Türkiye’nin içinde bocaladığı siyasal, toplumsal ve ekonomik sorunların yanısıra, şimdilerde kimi yazar ve öğretim üyeleri tarafından metafizik konusu gündeme getirilmekte ve bununla ruhçu, maneviyatçı görüşe felsefi içerik kazandırılmak istenmektedir.
»»


"KİRLENEN TÜRKİYE

Türkiye'miz kirlenmektedir.Ağır bir suçlama mı bu? Ya da ülkenin durumunu betimleyen bir özetleme mi?Olaya neresinden bakılırsa bakılsın, böylesi bir betimlemeye katılanların çoğunlukta olduğu görülecektir.
»»


ANA GİRİŞ KAPILARINDA TÜRKİYE

Türkiye’yi yeterince tanıyabilmiş değiliz. Doğal ve tarihsel değerlerimizi,arta kalan anıtları bulup, kurtarıp, günümüz gerçeklerine uygun biçimleriyle, yaşatmaya zorunluyuz.
»»


DEVLET BUNALIMI ve İBN HALDUN

Türkiye’nin içine düştüğü sorunların kaynağında devletin sorumluluğunu sezmekte, ondaki yanlışlıkları, tutarsızlıkları ve kötü yönetimin neden olduğu sıkıntıları görmekteyiz.
»»


SOKRATES İLE DEVLET ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Araf'ta seni bulup, düşünceni almaya gereksinim duyduk, bağışla bizi. Ülkemizde danışacak adam yokluğu olduğunu sanma. Var, ama onların yanıtlan gerçeği ne ölçüde yansıtır bilemiyoruz. Çünkü yaşıyorlar ve çıkar ilişkilerinin etkisi altındadırlar.
»»


SOLUN SOLUĞU.

Sol sözcüğünü kullanan siyasal partilerin soluğu kesildikçe, bıraktıkları boşluğun nasıl doldurulacağına ilişkin kaygılar da zihinleri işgal etmeye başladı.1980 öncesi sol siyasal partilerin (ve daha çok CHP nin) etkinlikleri gündem maddesiyken, 1980 lerden sonra, şimdilerde sol partilerin etkinsizliği gündemde.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail