Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 61  - Kasım 2005
1

10 KASIM 1938

10 KASIM 1938. Türkiye, ilk kez 10 Kasım 2005 günün 67 yıl öncesini yaşadı ve göz yaşlarıyla, Mustafa Kemal'i özlemle anımsadı, aradı. O'na olan gereksinimi duyumsadı. Ankara'daki kabrine gün doğmadan sel gibi aktı.
»»


3 EKİM 2005 ÖNCESİ ÖNCESİ VE SONRASI

Ülkemizin Avrupa Birliği'ne üye olması koşullarını ileri süren "3 Ekim 2005 günlü Çerçeve Belgesi" aslında, Andoluyu işgal etmeyi öngören Serves Antlaşması'nın diplomatik dilde güncelleştirilmesinden başka bir şey değildir. İleri sürülen koşullara, karşıymış gibi görünen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı, aslında o belgedeki koşullara boyun eğmiştir..
»»


AVRUPA BİRLİĞİNDE MASKELİ BALO

Özel Sektörün yurtseverler kanadını oluşturan Ankara Ticaret Odası ve onun başkanı Sinman Aygün, Avrupa Birliğinde Maskeli Balo adıyla yayımlanan kitabında, o birliğin ikircikli, iki yüzlü niteliğini ortaya çıkarmaktadır.
»»


KATRİNA KASIRGASI VE ABD'NİN İÇ YÜZÜ

New Orleans'ta kenti deniz kabarmasına karşı koruyan seddelerin bakımsızlık nedeniyle bir gün felakete neden olacağını, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, bundan 51 yıl önce 21 yaşındayken (1954) orada yaptığı araştırma sonucunda bir tebliğ ile belirtmişti.
»»


SEN EY KÖŞE YAZARI

Türk olmaktan utanan, utanmazın birisin,
»»


SOKRATES İLE CİDDİLİK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Bizler , ciidilikten uzaklaştığımız için mi ciddiyetsiz kadrolar tarafından yönetilmeyi yadırgamaz olduk. Nasıl ciddi olabiliriz ve nasıl bizleri, ciddi, tutarlı kadroların yönetmesini sağlayabiliriz ?Söyler misin Soktares, ciidi olduğunu sandığımız ünlü kişilerin, günün birinde ciddiyetsiz olmalarının nedeni nedir?
»»


TAM BAĞIMSIZLIĞIN TOPLUMCU (TBTÖ) ÇAĞRISI

Ülkemizin AB-ABD kıskacında sömürgeleşme sürecine sürüklenmekte oluşuna karşı, bir avuç aydın, demokrat, ilerici ve yurtsevek bireyler bir araya gelerek, emperyalizme karşı demokratik araçlarla başkaldırı metni hazırlamış ve bunu Türkiye Sorunları kitap dizisinin 58. sayısında (Mart 2005) yayımlamıştık.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Acaba, Dünya tarihi, kaç kişinin Mustafa Kemal kadar ciddi devlet ve siyaset adamı olduğunu yazmıştır? O, bu denli ciidi olmasaydı, yurdun dört bir yanını azgınlıkları, kan dökücü hunharlıklarıyla işgal eden bugün uygarlıktan söz edev emperyalist güçleri kovabilir ve çürümüş Osmanlı yönetiminin üzerine genç Cumhuriyet Türkiye'sini kurabilir ve yüzyıllara meydan okuyan devrimleri gerçekleştirebilir miydi?
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail