Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 62  - Ocak 2006
1

AB'YE BAĞIMLILIK TUTKUSU

Ülkemizde kamu oyu yoklaması yapılsa, büyük çoğunluğun AB'ye girme yönünde oy kullanacaktır. Böyle bir sonuçta, AB'ye üye olmamızda yarar sağlanacağına ilişkin bir bilginin yer alacağı sanılmamalı. MEDYA ve siyasal iktidarlar, toplumu AB'den yana koşullandırmaktadır ve toplumun AB'nin ne denli ikircikli, iki yüzlü, art niyetli olduğunun aıydına varmaması için de yoğun çaba harcanmaktadır.


»»


ANKARA'DA TRAFİK KEŞMEKEŞİ

Başkent'te ulaşım günde yaşamımızın 2-3 saatını almaktadır. Ekonomi açısından önemli bir kayıp. Fakat ne var ki, aynı zamanda çileli geçen bir süre.
»»


AYDIN SEFALETİ YA DA SEFALETİN AYDINI.

Emperyalizme karşı çıkabilmek için yurtseverlik ve yüreklilik gerekli olsa bile yeterli değildir. Bu niteliklerin akılla, bilgşyle ve kültürle desteklenmelidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlik acaba şimdi nerede?. Bu koşulların ayırdında mıdır? Onlar sefaletin aydını mı olmaktadırlar*.
»»


NASIL BİR TEKNOLOJİ

Teknoloji dışalımı yerine teknoloji üretim aşamasına geçmeliyiz ve istihdam olanaklarını kısıtlamayacak biçimde ileri teknolojinin kullanım alanlarını saptamamız gerekir.
»»


PATLAMAYA HAZIR BOMBA: NÜFUS ARTIŞI

Dünyada ve Türkiye'de hızlı nüfus artışının önü alınamazsa öetki sorunların çözümüne geçilemez.
»»


SEN EY HALKIM UYKUDASIN

Sen Ey halkım, yoksulken daha onurluydun,
urbanda yamalar varken
ceketin sırtına darken.

»»


SOKRATES İLE DÜŞÜN ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Sokrates, belki bizleri yadırgayacaksın;düşünmeyi bilmeyenlerin yönettiği ülkedeki sıkıntılarımızı bizler kadar biliyor musun, bilemiyoruz. Bizleri yönetenlerin düşüncesiz olmaları ve de söylediklerinin düşünceleerinden mi kaynaklandığını bilememizdir bizleri acı acı düşündüren. Söyle bize nasıl doğru düşünebiliriz?
»»


SOSYAL GÜVENLİK YASA TASARISINA NÜFUS KURAMI AÇISINDA ELEŞTİRİ

Cumhuriyet dönemi boyunca oluşan sağlık sektöründe, hazırlanan tasarı sosyal yarar amacını piyasa koşullarına terk eden bir süreci başlatacaktır.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL.

Mustafa Kemal Atatürk'ün temel niteliklerinden birini, düşüncelerindeki, doğru, gerçek ve yararlı olanını seçmesinde ve seçmekle de yetinmeyip onu uygulamasında görüyoruz. Ülke emperyalist ülkelerin işgali altındayken, ulusun bağımsızlığının kaynağı ulusun kendisidir düşüncesi, doğruydu, gerçekçiydi ve ulus için en yararlı olanıydı.
»»


İPSİZ PAMUK'UN İPLERİ

Avrupa Birliği'nin bir işlevi de Türkiye'nin aleyhinde kim konuşur ve yazarda ona sahip çıkmaktır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Sy. Yücel Aşkın da Türkiye'nin aleyhine yazıp konuşsaydı ona da sahip çıkar ve insanlık dışı işlemlere uğratılmasına skarşısında seyişci kalmazdı. Orhan Pamuk gibi az okunan çok satan bir yazara sahip çıkması, o yazarın Türkiye'ye pamuk ipliğiyle bağlı olmasındandır hatta ülkemizde yaşamaktan utanç duyduğunu söylemesi, Ermeni sözde soykırımı Batının isteği doğrultusunda yorumlamasıdır.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail