Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 63  - Mart 2006
1 2 > >>

ATATÜRK GİBİ DÜŞÜNMEK.

Atatürk gibi düşünmek, olayın ayrıntısına girmeksizin onu ortaya çıkaran nedeni anlamak demektir. Atatürk gibi düşünmek, sonuç-neden arasındaki ilişkiyi kurmak demektir. Atatürk gibi düşünmek, dogmalardan arınmaktır. Atatürkçü olmak yeterli değil, gerekli olan, onun gibi düşünebilmektir.
»»


ATATÜRK ve CUMHURİYET

Cumhuriyetin kuruluş düşüncesi, Mustafa Kemal'de daha Harp okulu sıralarında ve Balkan Savaşı'nın yapıldığı sıralarda başlar. Onun için Cumhuriyet bir tutku olmuştur..
»»


BÜYÜK TÜRK DEVRİMİ, SOSYALİZM VE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal Atatürk, her tür dogmanın karşısındaydı. Çünkü o, düşüncenin korku ve şiddetle bastırılacağını değil, karşı düşünceyle giderileceğine inanıyordu. Yaşamını çok partili siyasanın özlemiyle geçirdi. Onu, komünist partisini savunurken görüyoruz.
»»


ÇANKAYANIN GÖREVİ

Çankaya salt hukuk ile yönetilemz. Cumhurbaşkanı. devletin başıdır ve başka hiç kimse değildir. Cumhurbaşkanı, Anayasa'nın kendisine verdiği yetkiyi kullanarak Bakanlar Kurulunu Çankaya'da toplamalı ve ülkenin bunalımlarını kaynağında çözmeyi üstlemelidir. Bunalımların kaynağı Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) dir. Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetimiz karşıtlığında,. Cumhuriyetle şeriatın , ulus kavramıyla ümmetçiliğin ve bilimle idogmaların çatışmasını yaşamaktayız. Çözüm, Çankaya'dadır.
»»


ESKİ ÇAĞDA VEZİİRİN BİRİ

Eski çağda vezirin biri
yıkamak olankasızdı
alnındaki kiri.

»»


ISPARTA'DAKİ ÜNİVERSİTE MEDRES Mİ?

Isparta'da Süleyman Demirel Üniversitesini'nin rektörü acaba o üniversiteyi medreseye mi dönüştürmek mi istiyor. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) genel merkeziyle ortaklaşa düzenledikleri iki günlük toplantıyı 24 saat kala iptal etmesinin nedenini açıklayabilir mi? Bir üniversite kendi dışındaki etkilere bu denli boyun eğerse orada bilim ve düşün özgürlüğünü kendi eliyle boğmuş olmaz mı?
»»


LAİK EĞİTİM ve ÖZGÜR TOLUM SÜRECİNDE KÖY ENSTİTÜLERİ

Cumhuriyet kavramının odağında öğretim birliği, laik eğitim, özgür toplum amacı vardır. Köy Enstitüleri bu bağlamda, üreterek eğitim ve öğretimi bütünleştirmekteydi. Kırsal alanın çadaşlığa açılan penceresiydi. Aydınlıktan korkanlar tarafından yok edildiler.
»»


OKUYUCU MEKTUBU

Bir zamanlar, özgürlük, eğitim konuları gibi olgular gençliğin en önde gelen idealleriydi. Ya şimdi..
»»


SOKRATES İLE DOĞALLIK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Bizleri yönetenler neden böyle doğallıktan uzak? Onlar başka gezegenden mi geldiler? Bizleri yönetenlerin bu denli doğallıktan uzak olduğunu söyleselerdi inanmazdık.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Acaba Mustafa Kemal kadar doğal olan başka bir devlet adamı var mıdır? Doğallık onun niteliğ,kişiliğinin vazgeçilmez özelliği olmuştur. Kendisine olan güveni onun doğallığının kaynağı belki de. Olayın içine girmeden onu ortaya çıkaran nedeni çözümleyebildiği içindir ki, doğal ve doğallığı onun doğasından kaynaklanıyor.
»»

1 2 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail