Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 64  - Mayıs 2006
1

ANKARA KALDIRIMLAINDA ÖLÜM TUZAKLARI

Ankara'da kaldırımlardaki ölüm tuzakları, sorumlu ve yetkili yerel yönetimlerin ne denli umursamaz olduklarının kanıtıdırlar
»»


ANKARA'DA TRAFİK KARMAŞASININ KAYNAĞI:DENETİMSİZLİK

Denetimsizlik ve kuralsızlık sürdükçe ülkemizdeki trafik canavarı nasıl eğitilir. Trafik karmaşasının sürüp gittiği kentlerimizden biri de Başkentimiz Ankaradır.
»»


ÇAĞIN GERİSİNDE KALAN EĞİTİM DÜZENİ

Eğitimin amacı zihinlere bilgi yüklemek olmamalı. Düşünmeyi, doğru düşünmeyi, düşünceleri çelişkilerinden arındurmayı, bilgiye ulaşmayı, bilgiyi kullanmayı, bilgiye bilgi kastmayı özümsetebilmelidir. Bilgiyi topluma, çevreye, evrene yararlı olacak biçimde yaratıp kullanmayı öğretebilmelidir.
»»


CUMHURİYET OKURLARINA CUMHURİYET'İN İLGİSİZLİĞİ

İzmir'de Cumhuriyet okurlarının düzenlediği İktisat Kongresine Cumhuriyet gazwetesinin neden ilgi göstermediğini mi merak ediyorsunuz, bu yazımızı okuyunuz.
»»


NÜKLEER SANTRAL ÇIKMAZI

Nükleer santrallar, gelecek kuşaklara ölümcül atık bırakmaktan arındırıldı mı? Bu soruya kanıtlanıcı yanıt verilmedikçe, nükleer enerji nasıl savunulur. Bu sorularının yanıtını bilmek istemez misiniz?
»»


OSMANLI DEMOKRASİSİ;KİTAP YAKTIĞI İÇİN ABDULHAMİD'İ HAL ETMİŞ!

Hürriyet gazetesinin 7 Mayıs 2006 günlü yayımında Murat Bardakçı'nın "Osmanlı demokrasisinin kitap yaktığı için tahtan indirildiği" yolundaki yeni savı aslında yeni değpil. Osmanlıyı aklama çabalarından bir yenisi. Meğer o kızıl sultan da değilmiş.
»»


SOKRATES İLE ÇAĞDAŞLIK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Sokrates, söyle bize çağdaş deği liyiz? Ya da bizleri çağdaş olmayanlar mı yönetiyor? Çağdaş olmak için nasıl çaba harcamalıyız? Söyle bize, nasıl çağdaş olabilir ve bizleri yönetenlerin çağdaş olmalarını nasıl sağlarız.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal Atatürk'ün bir niteliği eleştiriler karşısında duygusal dacvranmaması, doğru, gerçekçi yanıtlar vermesinde görüyoruz. Bu çağdaşlığı O'nun özümsemesi, çağdaş devlet ve siyaset adamı olması özelliğinden kaynaklanıyordu. Şimdikiler O'nun bu niteliğinden etkilenmelidirler.
»»


ÖZÜRLÜLER YOKUŞU

Özürlüler Yokuşu, Ölçen ailesinin Demir Ölçen'in doğumuyla başlayan yaşam öyküsünün bir yansımasıdır. O yaşam öyküsünde sevgiyle örgülenen bir ailenin devlet-toplum çelişkisi içindeki serüvenini dile getiriyor.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail