Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 65  - Eylül 2006
1

DENSİZİN BİRİ

Densizin biri /sabah erken/ Sadrazam hırsız derken
»»


DEVLET TİYATROLARINDA EMPERYALİZME ALKIŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığına Bağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğününm Şinasi Sahnesinde sergilediği "Avrupa Komedyası" adlı oyunda, ülkeyi işgalden kurtaran ABD askerleri seyirciler tarafından alkışlanmaktadır. ABD, hangi ülkeyi işgalden kurtarıyor? Hüsnü Medanoğlu'nun yazısını okuyunuz ve Türkiye'nin nerelere sürüklenmek istendiğini içiniz burkularak izleyiniz.
»»


KEMALİZMİN DİYALEKTİĞİ

Kemalizm, Osmanlı Devleti'nin dokusunda yer alan kavramlar ile Cumhuriyet Türkiyesinin kurum ve kuralları arasındaki çelişkileri giderdiği içindir ki, o, bir ideolojidir ve geleceğin Anadolu'suna yeni bir öz ve içerik kazandırmış geleceğe ilişkin hedefleri saptamıştır.Devrimlerin özünü ve biçimini kavramak için, Kemalizm'in diyalektiğini betimlemek gerekir.
»»


MUSTAFA KEMAL'İN DEVLETİ

Mustafa Kemal'in Devleti, yer yüzünde bir benzeri olmayan kendine özgü, Anadolu kültüründen ve gereksinmelerinden kaynaklanan devletti. O Devlet'in ulusal onu ve yararını kurumlarıyla koruyan, tam bağımsızlığı ilke edinmiş, dışa açık ve içte ekonomiyle adaleti, eğitimle kültürü, özgürlükle bilimi, emekle sermayeyi bağdaştıran devletti. Bugün O'nun devletine özlem içindeyiz.


»»


ORTADOĞU TEKNİK ÜNİVERSSİTESİ (ODTÜ) KAMALİZME KARŞI ZORBALIK.

30-31 Mayıs 2006 günleri arasında Atatürkçü Düşünce'yi düşünsel Kaynakları ile ele alacak olan sempozyum, ilk günü taşlı sopalı bir grup öğrenci tarafından sabote edildi ve toplantıya devam edilemedi. ODTÜ nasıl bu durumlara gelebilmişti? Üniversiye bir grup zorbanın egemenliği altına mı girmişti.
»»


ORTAGOĞU' DAKİ İSRAİLVAHŞETİNİN PERDE ARKASP..

İsrail'in Lübnan' saldırısını, ABD'nin Ortadoğu'daki petrol egemenliğini kıurmasından bağımsız düşünmek yanlıgı olur. Aslında İslam dünyası'nın böylesi olağanüstü enerji coğrafyasına yerleşmiş olmasına 21.yüzyılın küreselleşen emperyzmi son vermeyi amaçlamaktadır ve Papa 16.Benedictus dan da icazet gelmiştir. İsrail Ortadoğu'daki kanlı şavaşın, ABD tarafından kullanılan maşasıdır.
»»


SOKRATES İLE İRADE ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Sokrates,neden bizleri "irade" denilen kavrama ters düşenler yönetiyor. İrade ne demektir,nasıl oluşur, nasıl kullanlır,söyler misin bize. Bizler mi irade denilen karar verme yetisine yabancıyız, irade denilen olgu mu bizlere yabancı?
»»


SİVAS KONRESİ'NDEN GÜNÜMÜZE

Sivas Kongresi'nin coşkusu ve tam bağımsızlı ilke edinmeniz onuru ve erdemi anılarımızda mı kaldı? Şıhca Yavuz'un yazısını okurken, içiniz burkulacaktır. Fakat umutsuzluğa düşmeyiniz. Hepimiz birer Mustafa Kemal'leriz.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE KUSTAFA KEMAL

Osmanlı devletinin üzerinde yeşeren Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin diyalektiği Kemalizm'in devrimlerinde gizlidir ve o gizin başlangıcını TBMM'nin gizli celselerinde Mustafa Kemal'in konuşmalarında bulabiliriz. .
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail