Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 69  - Haziran 2007
1

AVRUPA BİRLİĞİ'NİN ÜLKEMİZDE İÇSELLEŞMESİ

Avrupa Birliği'nin ülkemizde ahazırlattığı rarştırma projeleri aracılığıyla, elde ettiği bilgileri, bir süre sonra aleyhimize kullanmayacağını kim bilebilir. Ülkemiz AB'nin yol geçen hanı olmamalı ve hangi konuda ararştırma yapılmasını uygun görüyorsa, daha önce resmi makamlarımızdan izin almalıdır.Başbakanlığa bağlı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nin bu konuda ne düşündüğünü merak ediyor musunuz?
»»


AYDINLANMA ONUR ÖDÜLÜ BÜYÜK SAVUNMAN HALİT ÇELENK'İN

Halink Çelenk'in önemli bir niteliği, hukuku insan sevgisiyle bütünleştirmesi ve kamusal alanı hukuk içine çekerek haksızlıkları gidermenin ancak olanaklı olacağını düşünmesiydi. Hukukun adaletle bütünleşebilmesi, kamusal alanın insandan yana işlemesiyle olanaklı olabilirdi. Halik Çelen böylesi bir hukuk adamıdır.
»»


IRAK'TA KÖRDÜĞÜM

Türkiye'miz tarihinin en bunalımlı dönemini yaşamaktadır. Siyasal iktidara gelen becerisiz ve ard niyetli kadrolar, ABD'nin saldırısıyla kan gölüne dönüşen Irak'taki kör düğümü daha da düğümlemektedir. Özellikle kzey Irak'ta yuvananan PKK'ya karşı önlem alamayan bugünün siyasal iktidarı, ülke sorunlarına ABD Muhipleri Cemiyeti üyeleri gibi davranmakta (mı dır?).
»»


MUSTAFA KEMAL'İN ORDUSUNDA BİR GENELKURMAY BAŞKANI

Uluslararası 800 katılımcınının 31 Mayıs 2007 günlü sempozyumda Genelkurmay Başkanı Sy.Büyükanıt, "güvenlik" konusunda gelişmiş ülkelerin, güvenilmez tutumunu açıklamış ve o gelişmiş ülkelerden kimilerinin terörizmi, kendi dışsiyasetlerinin aracı olarak kullandıklarını dile getirmiştir.
»»


SOKRATES İLE SİYASET ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Siyaset nasıl olmalı, daha doğrusu nasıl olmamalı? Ülkemizdesiyasetin nasıl olmaması gerektiğini öğrenmek istemez misini? Sokrates ile bu konuda ki söyleşimizi okumalısınız. Siyaset halkı kandırmanın aracı olmamalı. Siyaset halk için, halkla birlikte kimi zaman halka rağmen onun uzun erimli çıkarlarını korumak için yapılmalıdır.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal, Anadoluyu işgal eden emperyalist güçleri yenilgiye uğratan ve Cumhuriyet Türkiyesini kurarak Anadolu'da aydınlanmanın devrimlerini gerçekleştiren üstün niteliğinin yanı sıra O'nun aynı zamanda bir siyaset ve evlet adamı olduğunu da görüyoruz. Siyasetin, geleceği görerek ülkenin nasıl olması ve hangi yönde gelişmesi gerektiğine karar verme ve kararı uygulama becerisidir.
»»


UYANIŞ MİTİNGLERİNİN ANLAMI

Şeriat'a karşıt uyanış mitinlerinde sergilenen özlemler acaba 22 Temmuz 2007'de seçimlerine yansıyacak mı? Olası düş kırıklığı ülkemize hangi bunalımları ekleyecek? Asıl sorun burada.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail