Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 7  - Kasım 1994
1

CHP, SAYIN ECEVİT'E İHANET Mİ ETTİ?

Hürriyet Gazetesinde İsmet Solak tarafından "Karaoğlanın Dönüşü" adlı bir yazı dizisi yayımlandı. Bu dizinin 22 Eylül 1994 günü yayımlanan bölümünde "Partisi ona ihanet etti" başlığının kullanıldığını görmekteyiz.Oysa, bunun tersi doğru'dur.
»»


HEGEL DOĞRULANDI, MARX YANILDI MI?

Türkiye Sorunlan dizisinin 6 cı sayısında, bu kitabın genel bir eleştirisini yapmış, yazarın idealist felsefeyle diyalektik materyalizm arasında, arakesit aramasındaki temel yanılgıyı belirtmeye çalışmıştık. Böylece Hegel'in materyalizme mistisizm kattığı savının yanlışlığını belirtmeye çalışacağız.
»»


KEMALİST DEVRİMİN İÇ DİNAMİĞİ VE SAPTIRMALAR

Cumhuriyet'in 71. yaşını kutlamak, kimi acı olgulara karşın, elbet benim gibi Cumhuriyet'in ilk yıllarında doğmuş bir Kemalistin yaşayabileceği mutlulukların en unutulmazıdır.
»»


MEDYA'DA KİRLENME.

Medya'daki kirlenmeye çarpıcı bir örnek olarak 17.10.1994 günü TRT 1'de Reha Muhtar'ın "Ateş Hattı" programında yönettiği Barlas-Çölaşan tartışmasını gösterebiliriz.
»»


PLANLI EKONİMİDEN KAÇIŞ

Devlet Planlama Teşkilatına rağmen, planlı ekonomiden kaçış süreci başlamıştır. Bu süreç, ülkeyi dar boğaz içine sürükleyecektir.
»»


SOKRATES İLE ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ey Sokrates, Özgür müyüz, özgür değil miyiz, bunu anlayamaz hale geldik. Özgür olduğumuzu sandığımız zaman tutsak olduğumuzu görüyor, tutsak olduğumuzu düşünmeye başladığımız zaman özgür olduğumuza bizleri inandıranlar ortaya çıkıyor. Şaşırdık. Özgür müyüz değil miyiz, bize söyle.
»»


ÖZELLEŞTİRME YA DA DEVLETİN ÖZELLEŞMESİ.

26.4.1994 akşamı TRT 1'in televizyon haber programında Başbakanın "Halka Sesleniş" söylevini görüntüsüyle birlikte dinleyenler herhalde Hükümetin başına gelip oturan bir kişinin kendisini nasıl bu denli kolay kandırabildiğini, düşünmüştür. Halkı da kendisi kadar kolay kandıracağını sanıyor olmalı ki, özelleştirme yasasıyla Gulliver'in harikalar diyarına nasıl benzeyeceğimizi anlatmaya koyuldu. Halkımız kadar kandırılmaktan hoşlanan başka bir halk yer yüzünde kalmamış olmalı ki gözümüzün içine bakarak ve inandırıcılığını arttırmak için de elini burnumuza doğru uzatıyordu.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail