Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 70  - Eylül 2007
1 2 > >>

22 TEMMUZ ve SONRASI

22 Temuz 2007 genel seçimleri, demokrasi kültüründen ne denli yoksun olduğumuzu ve siyasetin ne denli yozlaştığı gerçeğini açığa çıkarmıştır. İşte kanıtları:
»»


22 TEMMUZ'A AĞIT

Sen ki 1920'lerde coşku doluydun
dip diri Anadoluydun
mermin yokken mavzerinde
urbaların yırtıkken üzerinde
emperyalizmi dize getirendin»»


CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA EĞİTİM DİNSEL MİYDİ?

Cumhuriyetin ilk yıllarında eğitimin dinsel olduğuna ilişkin bir e-mail iiletisine yanıtımız..
»»


ÇÖLAŞAN VE HÜRRİYET'İN GERİSİNDEKİ GERÇEK

Hürriyet Aydım Doğan adlı "Medyatör" ün AKP iktidarının nimetlerinden daha çok yaralanması için Çölaşan'ların kalemi kırılmalıdır.
»»


DEMOKRAT PART 'Yİ AKLAMA (1950-1960)

22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partini (AKP)nin iktidarını pekiştirmesinin yanı sıra gerici kadrolar Cumhuriyet karşıtlığını eski deftyerleri karıştırarak, iyiyi kötü, kötüyü iyi gösterme pespayeliğine kapıldılar. Bu arada demokrasi savıyla iktidara gelen ve demokrasiyi katleden Demokrat Parti 'yi de aklanmaya çalışanlara işte yanıtımız:
»»


ENVER PAŞA'YI AKLAMA

Osmanlılık akımının gereği, Enver Paşa'nın aklanması çabaları gündeme eğreti de olsa sokulmakta, buna Milliyet gazetesinde köşe yazarı Güneri Cıvaoğlu'nun da alet edildiği görülmektedir. Enver Paşa'yı aklamaya çalışanlara işte yanıtımız:
»»


OSMANLILIK AKIMI VE GERİSİNDEKİ YANILTILAR

22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) nin iktidarını pekiştirmesiyle birlikte Osmanlılık akımı güncelleşmeye başlamış, örneğin son padişah Vahidedin'in aklanması , buna karşın Mustafa Kemal'in kusurlu bulunması gibi tarihi ters yüz etmeye çalışan iletiler İnternet sitelerinde dolaşmaya başlamıştır. Bu sakat ve gerici akımlara karşı işte yanıtımız:
»»


SOKRATES İLEHOŞGÖRÜ ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Sokrates; neden bizleri hoşgörüsüzler yönetiyor? Onları hoşgörülü yapmak olanaklı mıdır? Neden hoş görüsüzler. Demokrasi kültürleri mi yeterli değil? Hoşgörüsüzlüğü yöntem olarak mı kullanıyorlar. Söyle bize, hoşgörü ne demektir, sonradan edinilir mi? Yoksa bizler de mi hoş görüsüsüz?
»»


Sy.ZEKİ KENTEL İLE e-mail TANIŞIKLIĞI

Osmanlı'nın son yıllarını aklama uğraşlarına karşı çıkışım mutlu bir sonla noktalandı. Sy.Zeki Kentel'i tanıma olanağına kavuştum. Eskiye özlem duyanlar arasında aklını kullananlar da var.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal'in başarlarının gizi, onun engin tarih bilincinden, kararlarındaki tutarlılık ve gerçekçiliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye'nin bugünkü sorunlarının hemen tümü, "devlet adamı" kavramının belirgin biçimde erozyona uğramasından kaynaklandığı yadsınamaz. Devlet adamı yetiştiren kurumların yokluğunun sakıncalarını yaşamaktayız.
»»

1 2 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail