Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 72  - Mart 2008
1

ANKARA'YA KARŞI BASTIRILAMAYAN KİN

Ankara'nın başkent olması Cumhuriyet Türkiye'sinin Anadolu'yu kucaklayacağının kanıtıydı. Osmanlı, Anadolu'ya sırtını dönmüştü. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı, Cumhuriyet Türkiye'si ile barışık değildir, Ankara ile barışık olması beklenemez. Anadoluyu işgal eden emperyalizm de Ankara'nın başkent olmasına karşı çıkmıştı.
»»


Güzel bir Kitap: Yitmiş Bir Adam

Hayri Balta, özentisiz, konuştuğu gibi yazan, içtenlikli bir düşün adamı. Duygu ve düşüncelerini duru, yapmacıktan ve özentiden uzak sözcüklerlere dönüştürüyor. Yaşam ile düş arasında, sevgiyi kutsallaştıran bir öyküyü bulacaksınız onun "Yitik Bir Adam" adlı kitabında.
»»


Hz.MUHAMMED'E ARZ-I HALİMİZ

Hz.Muhammed yeniden dünyaya gelse, kurduğu dini tanıyabilir mi? Birbirine düşman olmayan iki Islam ülkesi var mı?
»»


KIRILGAN EKONOMİNİN ÇIKMAZI

Ödenmesi güçleşen dış borç yükü, yalnız ekonomiyi değil, ülkenin yönetimini ve bağımsızlığını da tehdit edn koşullara sürükleyebilir. Dış boçların kendisinden daha sakıncalı olanbirikerek ödenemez duruma gelmesidir. Türiye'nin ekonomisi borcunu borçla ödeyen durumlara sürüklenmiştir.
»»


SOKRATES İLE ÖFKE ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Öfke zihindeki çelişkiye tahammülsüzlük müdür? O çelişkiyi başkaları sezinlediği zaman mı insan öfkelenir; ya da bir araç mı?Söyle bize Sokrates nedir öfke.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

En tartışmalı celselerden biri idi 7 Şubat 1922 günlü gizli oturum. Lozan konferansında misak-ı milli sınırlarının korunamadı ğı konusu tartışılıyordu. Konuşucular arasında öfkelenmeyen bir kişi vardı o da Mustasfa Kemaldi.Bu konuyu asabiyetle görüşmek caiz değildir diyordu.
»»


TOPLUMUN ÇİRKİNLERİ

Toplumun çirkinleri
Mustafa Kemaledir kinleri

»»


VAKIFLAR YASASINA SALDIRI

Vakıflar Yasası neden değişiyor? Azınlık vakıflarına neden Lozan Antlaşmasını aşan yeni ayrıcalıklar tanınıyor? Cemaat vakıfları bu ayrıcalıkları nasıl ne amaçla kullanacak? Tüm bu soruların yanıtını bulacaksınız:..
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail