Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 73  - Mayıs 2008
1 2 > >>

13.YÜZYILDA ANADOLU'DA TÜRK KADINI

Anadolu aydınlanmasında kadınlarımız daima öncülük etmiştir.
»»


ADALETSİZ VE KALKINMASIZ PARTİ: AKP

İslam'ı siyasallaştırma sürecinin son örneğini sergileyen AKP, iktidarı türban uğruna ne adalete ve ne de ekonomiye sahip çıkmak yerine bu iki yaşamsal olguyu dışmamaktadır. 2009 yılındaki kaosun tahumlarını attığının ayırdında bile değil AKP
»»


ANNELER GÜNÜNDE ANNELERE SESLENİŞ

Ülke sorunlarının temelinde Annelerin payı yok mudur? Erkek evlat ile kız arasında fark gözetilirse, kadın haklarına duyarlılık beklenebilir mi?
»»


AYDINLANMANIN ÖNCÜLERİ PROJESİ

22 Temmuz sonrasında hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacaktır .
»»


DERİN DEVLETİN ANAYASAL KAYNAĞI: 12 EYLÜL 1980

12 Eylül 1980 askeri müdahelenin yapısal sorunlarını AKP iktidarıyla daha somut biçimde yaşamaya başladık. Ulusu devletin buyruğunda gören 82 Anayasası aynı zamanda derin devletin de yaratıcısı oldu.
»»


HÜRRİYET GAZETESİNE İKİ SORU

Hürriyet gazetesini, Avrupa'da yayımı ülkemizdekinden temel konularda niçüin farklı?.
»»


ISLAM DÜNYASINDA MUSTAFA KEMAL

Aydınlanma sürcini özümseyemeyen gerici kadrolar Mustafa Kemal'in devrimlerini sinsice sürdürürken, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarında açıktan açığa, prvesızca sergilemeye koyuldular. Oysa Mustafa Kemal, Islam Dünyasında, saygıyla anılmaktadır.
»»


KİŞİYE ÖZEL YASA OLUR MU?

Adalet Kalkınma Partisi (AKP) iktidarında kişiye özel yasa olur mu, sorusunun yanıtını Gürkut Acar veriyor. Kişiye özel yasa ve kararnameler çıkarılmakta, yasama ve yürütme koalisyonu ülkeyi yönetmektedir. Yargı da etkisizleşirse, bunun adı sefaletin oligarşisi ya da oligarşinin sdefaleti olacaktır.
»»


MUSTAFA KEMAL'İ ÖĞRENMEK

Mustafa Kemal, 21.yüzyılın öğretisidir. O öğreti, yoksul bırakılan ülkelerin emperyalizm karşısında kendisini nasıl savunacağını ve doğal kaynaklarını, işgücü potansiyelini nasıl harekete getirceğini ve bilimin öncülüğünde tolumsal ve ekonomik kalkınmasını nasıl gerçekleştireceğinin teori ve pratiğini betimlemektedir .
»»


RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİSİNE SIRTINI DÖNEN ÜLKE:TÜRKİYE

Güneşte sırtımızı ısıtıyor fakat; onun olağanüstü enerji kaynağı olduğunu umursamıyoruz. Yeşiller Partisi eski başkanı Joschka Fischer bakınız ne diyor?
»»

1 2 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail