Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 8  - OcaK 1995
1

GELİŞMENİN ÖNKOŞULU: US (AKIL)

Tarihin kendisine "Büyük Frederik" adını verdiği Prusya Kralı (1740-1780) aynı zamanda filezof ve yazardı. Us'un egemenliğinin yol göstericiliğinde Fransa'da başlayan aydınlanma çağını Almanya'ya taşımış, Prusya'yı dönemin Avrupasında çağının en gelişmiş ülkesi, en güçlü devleti haline getirmişti.
»»


LATİN AMERİKA, LİBERALİZM VE ULUSAL DEVLET

Dr. Hüseyin Pekin, Isviçre'de yayımlanan Tages-Anzeiger gazetesinden Türkçe'ye çevirerek gönderdiği makale, ülkemizdeki, serbest piyasa ekonomisinden yana olanların, özelleştirmeyi kendilerinin bozduğu ekonomiyi düzlüğe çıkaracak kurtuluş yolu olarak kamuoyuna sunan siyasal iktidar ve yandaşlarının ne denli yanlış yolda olduklarını gözler önüne sermektedir.
»»


PARASAL GELİŞME İÇİN YENİ TALEP

Matematiksel modelin ışığı altında, Ghana, Cote-d'Ivoire (Fildişi Sahilleri), Çin, Kenya, Indenosia, Bangladesh gibi ülkelerdeki uygulanan para politikalarının ortaya çıkardığı sonuçlar..
»»


SOKRATES İLE VİCDAN ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Ey Sokrates, neden bizler vicdansız olduk, neden bizleri vicdansızlar yönetiyor. Vicdanlı sandığımız insanları başa getirip te onların vicdansız olduklarını geç mi farkediyoruz
»»


TÜBİTAK TA MI BİLİMDIŞI?

5 Nisan kararlarının ekonomimizi esenliğe kavuşturmayacağına ilişkin eleştirilerimiz, Türkiye Sorunları dizisinde pek çok kez kanıtlarıyla ele alındı. Özellikle TÜBİTAK, o kararlara tüm öteki kurum ve kuruluşlardan daha çok titizlikle uymalıdır... Farmakoloji anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Kazım Türker'in istifa mektubunu okuyan bir kimse, TÜBiTAK'ın da bilim ve tekniğin değil, siyasal bulutlardan gelen rüzgarların etkisinde kendisine yön veridğini görür.
»»


TÜRKİYEDE YOLSUZLUK SEKTÖRÜ VE YOLLARIMIZDA YOLSUZLUK.

Ülkemizde, yolsuzluk ya da rüşvet bir virüs gibi devletimizi de yiyip bitirmeye başlamıştır. Nereye bakarsanız orada yolsuzluk ve rüşvet virüsünün devletin organlarını çürüttüğünü, eritip yokettiğini görüyorsunuz. İşte önümüzde bir dosya var.
»»


ÜLKENİN BATIŞINI SEYREDERKEN

Dünya coğrafyasının belki de en güzel yerine oturmuş dört mevsimi aynı anda yaşayan ülkemizin batışını seyrediyoruz, tıpkı tüm aydınların tüm yurtseverlerin, tüm görevli ve görevsiz yetkililer gibi. Üniversite rektörlerinin bir bölümünün "Atatürk ve rejime karşı" olduğunu yazıyor gazeteler ama yine de onlar devletin üniversitesinde rektör olarak kalabiliyor.
»»


ÖZELLEŞTİRME KAMU YARARINA MI?

Türk Harb-İş Sendikası tarafından Türkçeye dönüştürülen bu kitap,özelleştirmenin sonucunda yoksulluğun nasıl arttığı ve kamu kaynaklarının yok pahasına elden nasıl çıkarıldığına ilişkin örnekleri sergiliyor.Türkiye'de özelleştirmeyi ekonomik sorunların çözümü yolu olarak sunan içtenliksiz politikacılara ve iktidarı elinde tutan kadrolara bu örneklerden bazılarını sunmakla yetineceğiz.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail