Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 83  - Aralık 2010
1

KAHRAMANMARAŞ'TASOYKIRIM YA DA İÇ SAVAŞ MIYDI?

Ulusal kırılış sürecini yaşamaya mı başladık? Devletin birincil görevi, ulusal birliği ve bütünlüğü sağlamak değil midir? Devlet bunun için var olduğunu kanıtlamak zorunda değil midir. Ne yazık ki, uzun bir süreden bu yana, Mustafa Kemal Atatürk'ün devleti, ulusal birliği zedeleyin girişimlerin içinde görünüyor.
»»


MUSTAFA KEMAL'İN CUMHURİYETİ KALDI MI? (Dizeler)

Mustafa Kemal'in Cumhuriyeti/kaldımı,canlı diri/ geldi bir/türbana sardı onu/bir zamanlar gerçek Cumhuriyet vardı..
»»


MUSTAFA KEMAL'İN DEVLETİ NEREDE?

Mustafa Kemal'e sahip çıkmak, O'nun devletine sahip çıkmak demektir.Bugün ulus devletine vedevlet ulusuna sahip çıkma bilincinden ve gücünden giderek yoksunlaşmaktadır.Bunun nedenlerinden en önemlisi devletimizin hukuk devleti olası niteliği yokoluşa sürüklenmesidir.Bugünki devletimiz hukuksuzluğun fevleti olmaya başlamıştır.
»»


SOKRATES İLE ÖZGÜRLÜK ÜZERİNR SÖYLEŞİ

Neden özgür değiliz. Özgürlüğü elde etmek özgürlüğüne neden sahip olamıyoruz. Bizlerin kusuru mu bu?
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Ulusun birliğini meydana getirlmesini koşul görüyor Mustafa Kemali Bugünün siyasal iktidarı O'nun sesini duyabiliyor mu? Hükümetler yerlinin yabancıcıb hakkını korumakla görevlidir, diyor.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE İSMET İNÖNÜ

Ulusun azmiyle başarılı olmak için onun azmini kırmamak gerekir diyor,İsmet İnönü TBMM'nin 3 Temmuz 1920 günlü gizli celsesinde. Bugün ulusumuzun azmini kıran koşulları yaşamaktayız.
»»


TÜRKİYE'NİN EKONOMİSİNDE ÜÇ KIRILMA NOKTASI

Ekonominin Turgut Özal döneminde üç kez kırılması bir rastlantı mıdır?
»»


YAKIN TARİHİMİZİ ÇARPITANLARA YANIT

Yakın tarimizi çarpıtanların arasında Prof. olanların da yer alması ne acıdır. Mustafa Kemal'i yadsımaya yeltenenler O'nun sayesinde Medresden kurtulup Üniversiteterde okudular fakat ne yazık ki, kafaları çağdaşlaşamadı.
»»


İLGİNÇ BİR KİTAP:YAŞADIĞIM ORDU. Yazarı:ATİLA SARP

Ordumuz, özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı taradfından temel işlevinden yoksun bıralmak sürecine itilmektedir. Ordusuz devlet, devletsiz ordu modeline mi sürükleniyor Mustafa Kemal'in Cumhuriyeti? Atila Sarpın yaşadığı orduyu bugün keşke hepimiz yaşayacağımızı söyleyebilsek.
»»


ÜLKEMİZDE BİLİMİN SEFALETİ

Düşünceyi belirleyen doğa'dır o halde bilim doğayı tanımayı saülayacak düşünceyi yaratmalı ve o düşünce olayları ölçebilen, sayabilen hesaplayabilen bilimi ortaya çıkarmalıdır. Ülkemiz ne yazıkki medreseleşmekte ve özgür düşünce yetisinin bilgi yığınları arasında yitirilmesine neden olmaktadır.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail