Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 86  - Mayıs 2011
1

BORÇ SARMALINDA DARALAN EKONOMİ

Reel ekonomiden uzaklaşan, ürettiğinden daha çoğıunu borçlanarak tüketen üstüne üstelik kamu iktisadi kuruluşları yok bahasına elden çıkarılan bir ekonomi cam gibi kırılganlaşır ve büyüme sürecinin gerilerine düşer. Türkiyemiz böylesi verimsiz bir ekonomiyi sırtında taşımaktadır.
»»


CUMHURİYET GAZETESİNDE YANLIŞ YAZI

Cumhuriyet gazetesinde yanlış yazı Deniz Kavukçuoğluna ait. Ulusalcılığı ayırımcılık ve iki boşalmış bir kavram olarak niteliyor. Bunula yetinmiyor meğer ulusalcılığı kapitalizm üretmiş. Oysa kapitalizm öncesi vardı ve uluslaşmanın kaynağını oluşturuyordu. O kavram emparyalizme karşı savunma araçları arasında en geçerli ve etkin olanıdır. Batı emperyalizminde ulusalcı olmayan tek bir devleti gösteremerzisiniz.
»»


CUMHURİYETİN TEMELİ LAİK EĞİTİMDİR

Bilim gerçek yol gösterici olacaksa, eğitimin laikliği özümsemesi laikliği koşul görmesi gerekir. Ne varb ki, kimi üniversitemiz medreseleşmektedir..
»»


OKUTALIM DA SENİ-CEHLİMİZ BİLİNSİN ÖYLE Mİ?

Okutalım da seni,
cehlimiz bilinsin öyle mi,
kimler desin bize alim
»»


SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM: SON DÖNEMEÇ

Sağlık para ile alınır para ile satılır "meta" olacak. Sağlık sektörü özelleşirse ki yasa tasarısı bunu amaçlıyor. sağlık sektörü de siyasallaşacak ve ticaret sektörünün içinde girecektir.
»»


SOKRATES İLE ACABA ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Kararlarında acaba kuşkusuna kapılmayan ne bilim adamı olabilir ve ne de devlet adamı! Özgür düşüncenin kaynağıdır acaba. Sokrates'in bu konuda ne düşündüğünü öğrenmek istemez misiniz?
»»


SİLİVRİDE İŞÇİ PARTİSİ GENEL SEKRETERİ NUSRET SENEM

Hukuk siyasallaşmıştır. Yargı sorunu yargıç sorununa dönüşmüştür. Silivri'deki tutukluluk ne insanlık onuru ve ne de hukukla bağdaşıyor. Ortaçağın engizisyon koşulları yaşanmaktadır Silivri'de .
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal' aslında bir "öğreti"dir. Onu tanımak devlet asdamlarının görevi olabilirse, ülkemiz o zaman barış içinde tüm sorunlarını çözebilir. Ulusalcı ulus devletine sahip olmak kolaylaşır ve tam bağımsızlığın erdemini yaşamanın tüm yolları açılık ve gerçek demokrasi ancak o zaman gerçekleşir.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE İSMET İNÖNÜ

Mustafa Kemal'in anlayanların başında gelir İsmet İnönü. Ulusalcı ulus devletinin Cumhuriyeti bu iki büyük insanın ortak yapısıdır. Kökleri Anadsolu uygarlığında gelişmiştir.
»»


YGS'DEKİ SINAV SORUNU EĞİTİM MODELİNDEN KAYNAKLANIYOR

Şifreli sınav da eşitlik söz konusu olabilir mi? Şifre gizliği nasıl sağlanır. YÖK böylesi sınav biçimine nasıl izin verebilir. Anlamak olanaksı mı? Hayır, öğrenciler arasında tercihin siyasallaşmasıdır bu.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail