Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 87  - Ekim 2011
1 2 > >>

12 EYLÜL 1980'E GİDEN YOLDA CHP ERİRKEN

12 eylül 1980 askeri darbe kendiliğinden gelmedi. O darbe,AKP'nin iktidarına yol açan koşulları da birlikte getirmiştir.
»»


AKPELEŞEN HUKUK

Hukukukumuz akepe'leşmiştir . Hukukusuzluğun hukukunu oluşturdu AKP. Buna iktidar hukuku demek gerekir. Yani akepeleşen hukuk artık adalete muhtaç hukuk durumuna dönüşmüştür. Bu hukukta haklının haksız,haksızın hajklı olması her zaman iktidarırın güdümünde olanaklıdır.
»»


BOP'UN YOL HARİTASI:ORDUSUZ DEVLET;DEVLETSİZ MİLLET;MİLLETSİZ ÜMMET

Türkiyenin Ilımlı Islam devleti olmasını amaçlayan BOP'un yol haritası,millet ve üçüncü aşama da milletsiz ümmet sürecidir. AKP iktidarı bilerek ya da bilmeyerek bu üç aşamanın gerçekleşmersini üstlenmiş görünüyor.
»»


BİLİM TOPLUMU

Bilgi toplumu yerine bilim toplumu. Bilim aynı zamanda biligiyi üretir. Bilim toplumu , bilimsel düşünceyi "neden-nasıl" sorunsalı ile bütünleştirir. Ülkemizin iş gücü potansiyeli ve genç nüfusu bilim toplumu olmasının temelini oluşturabilir. Ne var ki köhnemiş eğitin düzenini bilim toplumunu yararacak koşullara ulaştırabilelim.
»»


PARTİ GENEL BAŞKANLARINA KINAMA

Çene yarışından parti genel başkanları kendilerini kurtaramadılar 12 Eylül 2011 tarihindeki genel seçimlerde. Onlar için Türkiye yok, kendilerinin düzeysiz eleştirileri, hırçınlıkları önemliydi. Hemen hepsi başbakan olan R.T.Erdoğan adındaki kişiden daha hırçın olabildiklerini kanıtlamak istiyor gibiydiler..
»»


SADRAZAMIN BİRİ (dizeler)

Sadrazamın biri
irimiydi iri
suratı esmerdi
görünmezdi alnındaki kiri


»»


SOKRATES İLE "NEDEEN-NASIL" ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Bir toplum ver toplumu yöneten kadrolar "neden-nasıl" sorusuna kapanırsa, geleceğin karanlığında kaybolurlar. Çağımızuın bilimsel ve teknolojik çelişmesinin dışında kalan uluslar tarihin karanlığında kaybolacaklar.Bu konuyu görüşmemizin Sokratesle görüşmemizin neden var.
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE MUSTAFA KEMAL

Mustafa Kemal'in benzerlerinden üstün yanı, olayları "neden-nasıl" ekseninde irdelemesi bilmesinde görüyoruz. Neden-nasıl ekseninde bilimsel düşünce gelişebilir. Olayların diyalektiğini kavramanın gizidir bu.m
»»


TBMM'NİN GİZLİ CELSELERİNDE İSMET İNÖNÜ

Kurtuluş savaşının sadece ülkeyi işgal eden emperyalizme karşı kazanıldığını sanmayınız. Mollaların, emperyalizminin yerli uşaklarının çıkardıklar kanlı ayaklanmalara karşı da utkunun kazanılmasında 36 yaşındaki genç bir komutanın İsmet İnönünün de rolu,emeği ve yurtseverliği vardır. TBMM'nin gizli tutanaklarında bunun satyısız örnekleriylr karşılaşıyoruz.
»»


ÜLKEMİZDE MADENCİLİĞİN DRAMI

Doğal kaynaklarınmızı tanıyor muyuz. Tanımamız bir yana koruyabiliyor muyuz. Bu sorularımnızın yanıtını bulacaksıbnız bu yazımızda.
»»

1 2 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail