Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Sayı 9  - Mart 1995
1

1950'LERDEN 2000'Lİ YILLARA BİZİM KÖY

194O'lı yılların Demirciköyü'nü "Bizim Köy" adlı kitabında yaşatmıştı Mahmut Makal. Onun yapıtlarında Orta Anadolunun tüm bahtsızlığının bir oya gibi işlendiğini görürüz.
»»


29236 SAYILI C. SAVCISINA SORU:

İki ayrı seçim sandığında oy kullanmak suç değil mi?
»»


KOPENHAGTAKİ BAŞARISIZ ZİRVE

Kapitalizmin teori ve pratiği, Sovyetlerdeki sistemin çöküşünden sonra derin bir nefes almış ve kendisini yeni bir ideolojiye dayandırmaya başlamıştır. Bu ideolojinin temelinde neoliberalizmin iki öğesi yer alıyor: Serbest piyasa ekonomisi ve özelleştirme yoluyla devletin ekonomiyi serbest piyasa koşullarına terketmesi.
»»


KOZMİDİ EFENDİ, ÖZELLEŞTİRME VE KİT SOYKIRIMI

İnsanın, toplumun ve çevrenin korunması ve gelişmesi için devletin varolduğu savı kanımızca yaşamsal önemini korumalı, o sav çökertilmemeli. Ülkemizde son yıllarda, devletin ekonomiye müdalesinden kaynaklanan olumsuzluklara, özelleştirme ile çare bulunacağını sanmanın yanlışlığını anımsatmak istiyoruz. Toplumu devlet kapitalizminden kurtarmaya çalışırken, özel sektör kapitalizminin kolları arasına atmak yanlış olur
»»


SOKRATES İLE NAMUS ÜZEİNE SÖYLEŞİ

-Ey Sokrates, söyle bizebize, ne demektir namus. Neden giderek namussuz oluyoruz. Namusun değer yitirdiği namussuzlar tarafından yönetilen bir ülkede yaşamanın acısını tadmadın sen, o yüzden namussuzluğu önlemenin çarelerini göster bize.
»»


SOSYAL DÜNYA İÇİN.

Rio'da çevre zirvesinden sonra Kahire'de nüfus zirvesi ve şimdi de Kopenhag'ta "Sosyal Zirve". Böylesi organizasyonlar neden gerekli?
»»


YOLLARIMIZDAKİ YOLSUZLUK

1980 döneminden sonraki yönetim biçiminde, yolsuzluk olayı, tekil olmaktan çıkarak kurumlaşmış ve devletin bir yan kuruluşu olarak gündeme girmiştir.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail