Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Yazar : Dr.Hüseyin Pekin.
<< < 1 2 3 4 5 > >>

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ve BASIN

İfade özgürlüğü sınırsız olamaz. Kişinin hak ve özgürlüklerine saldırı amacına yönelik söz ve yazının ifade özgürlüğü kavramı içinde kötüye kullanılması, demokrasinin ruhuna da aykırıdır. sözli ve yazılı basın, kendisine yönelik eleştirilere tepki gösterirken, Türkiye'yi küçük düşürücü yazı ve sözleri ifade özgürlüğü olarak algıladığı için yanlışlık içindedir.
»»


NASIL BİR TEKNOLOJİ

Teknoloji dışalımı yerine teknoloji üretim aşamasına geçmeliyiz ve istihdam olanaklarını kısıtlamayacak biçimde ileri teknolojinin kullanım alanlarını saptamamız gerekir.
»»


KANADALI'LAR ABD İLE ORTAKLIK İLİŞKİNDE KAYGILI.

Devlet adamlarımız AB ve ABD'yi gücendirmemek içişn ülke çıkarlarını gözardı ederken, Kanada, ABD ile ortaklık ilişkine kuşkuyla bakıyor. Uluslararsı ilişkilerde gücenikliğin ölçüt olmayacağını devlet ve siyaset adamlarımız ne zaman öğrenecek?
»»


AVRUPA BİRLİĞİ: ŞAKA MI? (Çeviri)

Die Wetwoch'nin Haziran 2004 tarihli nüshasında Avrupa Birliğinin yapısına ilişkin çok olumsuz gelişimleri yansıtan bir makaleyi, Dr.Hüseyin Pekin dilimize çevirerek göndermiştir. Gerçekten AB bir şaka mı, bu denli ciddiye alınması gerekir mi sorusu zihinlerde yer etmeye mi başladı? Sorunun yanıtını bu yazıda göreceksiniz.
»»


AB'NİN İÇ YÜZÜ

Avrupa çalışmıyor,Brüksel bir yığın mevzuat üretiyor. İyice merkezileşiyor. Hemen 0n yıldan bu yana kasa defterleri denetime verilmiyor. Bu yolsuzluk kuşkusu uyandırmaz mı? İşin daha kötüsü her y, 5 milyon Euro'nun nereye gittiği bilinmiyor.
»»


SIKI YÖNETİM OLAGAN YÖNETİME DÖNÜŞÜYOR

Tages Anzeiger uzmanlarının Giorgio Agamben ile yaptığı söyleşide ilgiç bir kavramla kaşılaşıyoruz. Biopolitik. İktidarların biyoloji üzerindeki egemenliğini betimliyor.
»»


BAŞKAN BUSH VE SUUDİ HANEDANI GİZLİ İLİŞKİLERİ.

Bush’lar ve Suudi’ler kitabının yazarı Graig Unger ile Martin Kilian’ın söyleşisi
pek çok Amerikalının, 11 Eylül 2001 saldırısını, masmavi gök yüzünden ansızın düşen bir yıldırım gibi algıladığını açıklıyor.. Bush ve Suudi aileleri çok varlıklıdırlar. Otuz yılı aşkın süredir, gizli ilişkiler içindedirler. Suudi’lerin yüzlerce milyar dolarlık mal varlıkları olduğu gibi dünyadaki petrol kaynaklarının dörtte biri de onlarındır. Teror çağında bile bu iki hanedanın ilişkileri olduğu gibi sürüp gidiyor

»»


ABD'NİN YÜRÜTTÜĞÜ SAVAŞLAR, POLİTİK ÇIKMAZ SOKAK MI?

1990'dan bu yana dünya, boyutları giderek büyüyen pek çok savaşla karşı karşıya gelmiştir. Savaşlar, özellikle Afrika ve Asya'da ortaya çıkmakta. Bu savaşların en belirgin özelliği de, pek çoğuna ABD'nin doğrudan ya da dolaylı yoldan karışması ve yine onun tarafından sona erdirilmesidir.
»»


YOLSUZLUĞA KARŞI ÇIKAN ÖRNEK BİR SAVAŞIMCI: PETER EİGEN.

Alman avukat Peter Eigen, Kenya'da kayalık bir arazi üzerinde ayakta dikili durmuş, 150 metre aşağısından incecik şerit halinde akıp giden dereyi seyrediyordu. Hükümet, burada bir baraj yapımını düşünüyordu. Buna karşın Eigen, projenin gerçekten gerekli olup olmadığı konusunda kuşkuluydu. Ve Dünya Bankası'nın Doğu Afrika bürosu da projeyi desteklemekten kaçınıyordu.

»»


İLKÖĞRETİM KİTAPLARINDA NEW-YORK'TAKİ ÖZGÜRLÜK ANITININ İŞİ NE?

Öğrendiğimize göre parasız dağıtılan ilköğretim kitaplarında Amerikan Özgürlük Anıtı'nın da resmi konmuş. Hangi gerekçeyle, bilemiyoruz.
»»

<< < 1 2 3 4 5 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail