Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Yazar : Dr.Hüseyin Pekin.
<< < 1 2 3 4 5 > >>

TEKSAS'TA UYDURULAN YALAN.

Dr.Pekin'in, 18.9.2003 günlü Tages Anzeiger gazetesinde ilettiği bir habere göre: ABD Senatörü Edward Kennedy'nin, Başkan Bush'a çok ağır bir eleştiri yöneltmiş olduğu anlaşılmaktadır. .

»»


ABD İLE POLONYA İPE BİRLİKTE SARILIYOR, NEDEN.

Irak topraklarında 130 bin Amerikan askeri bulunmakta. ABD Hükümeti, gelecek sonbahara kadar bu sayıyı 30 bine indirmeyi düşünüyor. Öylelikle, şimdiki beş tümenden sadece ikisi Irak'da bırakılacak. Geri kalan birlikler, daha başka olası görevlere hazır durumda bekletilmek üzere, ABD'deki ve Avrupa'daki üslere geri dönecek.
»»


TÜM CEPHELERDE KAYBEDEN ÜLKE

Yaklaşık bir ay önce, Irak savaşı başladığında Türkiye adeta şoka uğramış gibiydi. Nedeni de, Ankara Hükümetinin Amerika'nın Türkiye'yi yanına almadan Irak'ta savaşa girmeyeceğine kendini inandırmış olmasıydı.
»»


A.B.D, KENDİNDEN BAŞKA TÜM DÜNYAYA KARŞI

A.B.D ile Avrupa arasındaki boşluk, geçici bir sorun değil. Demokratik yasallıkdan ne anlaşıldığı konusundaki görüş ayrılığı, giderek derinleşmektedir. Öyle ki, A.B.D'nin sürekli savaş hedefleri doktirini, Avrupalıları her gün biraz daha fazla ürkütüyor.
»»


AVUSTURYA'DA DAHA ÇOK DEVLET DAHA AZ ÖZEL .

Viyana'nın Stephanplatz meydanında, ezilmiş emekci kitlelerinin 1927'deki ünlü direnişlerini ütopik bir fabrika kentinde sahneye koydular. Aralarında hekimlerin, toplum bilimcilerin ve SPÖ (Avusturya Sosyalist Partisi) eski kadın kolları sorumlusu Johanna Dohnal'ın da bulunduğu bir grup, "Sosyal Devlet Avusturya" başlıklı bir imza kampanyası düzenlediler.
»»


ZÜRİCH'DEN GELEN BİR MEKTUP

Hürriyet gazetesinin Avrupa baskısında, gazetenin yönetimi ve patronu tarafından önemli bir değişiklik yapıldı. Hikmet Bil'in görevine son verildi. Böylece, Avrupa'daki Türklerin sesini duyuran kalemler de susturulmuş oldu. Şimdi, Hikmet Bil'in köşesinde magazin haberleri çıkıyor.
»»


ÖDEME GÜCÜNÜ YİTİREN ARJANTİN

Bir zamanlar dünyanın varlıklı ülkelerinden biriydi Arjantin. 19 ncu yüzyılın başlarında, kişi başına ulusal geliri, Fransa, İspanya ve Japonya'nın da üzerindeydi. Pek çok Avrupalı, Arjantin'e göçmüş ve başarılı yeni bir yaşam biçimi yaratmıştı. O güzel günler artık gerilerde kaldı
»»


İTALYAN DEMOKRASİSİ ŞÖVALYENİN ELLERİNDE

Silvio Berlusconi Kim?
»»


AB-ÜYELİĞİ KARŞISINDA İSVİÇRE ve BİZ.

4 Mart Pazar 2001 günü İyapılan "halk oylaması" sonucunda, AB ile görüşmelerin gecikilmeden başlaması İsviçre halkı tarafından red edildi ve % 76.6 oranında AB-ile görüşme yapılmasına gerek olmadığına halk karar vermiş oldu.


»»


AVRUPA BİRLİĞİNİN DOĞUYA UZANMASI

AB'nin kurucu ülkeleri,topluluğun Doğuya doğru genişlemesini uzun erimli programa almış olsalar bile daha şimdiden bunun ne getirip ne götüreceğini düşünmeye başlamışlardır. Doğu'ya doğru genişleme sürecinde,aday ülkeler arasına alınan Türkiye, acaba tam adaylığa hazır bir ülke olarak kabul edilecek mi, ya da bugüne kadar savsaklama politikasıyla ortaya her seferinde bahaneler mi konacak .
»»

<< < 1 2 3 4 5 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail