Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Yazar : Dr.Hüseyin Pekin.
<< < 1 2 3 4 5 > >>

BULGARİSTAN'IN NÜKLEER SANTRALLARI KAPATMA KARARINI "AB" ALKIŞLIYOR.

AB'nin genişlemesi konusunda yetkili olan Günter Verheugen, Bulgar Hükümetinin Kozloduj nükleer santralının 1 ila 4 reaktör ünitesini vaktinden önce kapatma kararını almasın övmektedir. Konuyla ilgili olarak, Verheugen, Sof-ya'da Başbakan Kostov ile bir görüşme yapmıştır.
»»


ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİNDE MİLYONLARCA İNSANIN RÜYASI: KÜRESELLEŞME

1999 yılının Ocak ayında İsviçre'de "Davos" kentinde düzenlenen "Dünya Ekonomik Forumu" toplantısında tartışılan en önemli konu küreselleşme olmuştur. Bilindiği gibi, sıradan kimseler için bu kavram oldukça ürkütücüdür. Haklılar mı? Bu çok önemli soruya en yansız ve gerçekçi yanıtı ABD'in ünlü Masachusette Institute of Technology (M.I.T.) profesörlerinden Paul Krugman vermiştir. Aşağıda onun kimi sorulara verdiği yanıtlarını bulacaksınız.
»»


AYŞE HANIM, TEMİZLİKÇİ KADIN

Temizlikçi kadın Ayşe Hanım ile Üniversite yıllarında karşılaşmıştım. Akşamları uygulamalı dersleri bitirdikten sonra merdivenlerden aşağıya doğru inerken, çoğu kez onu, en alt merdiven basamağına oturmuş görürdüm. Yanında kova, tahta fırça, süpürge ve toz bezi.
»»


VENEZUELA: ÜLKE ZENGİN HALK YOKSUL

Venezuela,rda yapılan başkanlık seçimlerinde, 44 yaşındaki emekli paraşütçü Albay Hugo Chavez, oyların %56'sını alarak, devlet başkanı olarak seçildi. Rakibi liberal-muhafazakar Henrique Salas Römer ise oyların ancak %40'ını alabildi.
»»


PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI İLE RÜŞVET-ŞERİAT ÜZERİNE SÖYLEŞİ.

Pakistan, şimdilerde rüşvet-şeriat girdabına iyiden iyiye yuvarlanmış gibi. Eski başbakan Benazir Butto'dan sonra halen iktidarda bulunan başbakan Navaz Şerif, ağır rüşvet (yolsuzluk) uçlamaları ile karşı karşıya. Can çekişme noktasına gelen iktidarını sağlamlaştırabilme düşüncesi ile "şeriat hukuku "nu getirmeye niyetlenmesi sonucu, çevresindeki çember iyice daralmıştır.,
»»


KÖRFEZDE YENİ BİR SAVAŞ TEHLİKESİ

1990 Körfez savaşı sonrasında ABD Başkanı Bush,"yeni dünya düzeni"ni açıklayan konuşmasında, bölgedeki sürekli hale gelen karışıklıkların önlenemeyeceğini de söylemeyi ihmal etmemişti. Bunun yanısıra, o dönemdeki ABD Dış İşleri bakanı James Baker, "silahsızlanma yarışının önlenerek, bundan böyle bölgeye yeni silah gönderilmesinin durdurulması gerektiğini vurgulamıştı. Ne var ki, 1991'den bu yana, sözler havada kalmış, körfez ülkeleriyle 50 Milyar dolar dolayında silah siparişinin bağlantısı yapılmıştır.
»»


ŞİLİ'DE SEFALET KOL GEZİYOR.

Bu yazıda, dizginsiz kapitalist ekonomik düzenin ve özelleştirmenin uygulandığı Şili'de, nüfusun bir bölümü bolluk ve savurganlık içinde yaşarken, büyük bir bölümü de yoksulluk içinde kıvranmaktadır. Her ne kadar, ele alınan Şili örneği tek değilse de, dünyanın başka yörelerinde de benzer örneklerle karşılaşılmaktadır.
»»


DÜNYANIN ÇEVRESİNDE DOLAŞAN HAYALET: KÜRESELLEŞME

1990'lardan beri moda haline gelen sözcüklerden biri de "küreselleşme" dir. Teknolojik gelişmenin sonucu küreselleşmenin, siyasallaşmasıdır bu konuda sakıncalı olanı.Politikacı da bu modanın dışında kalamadı o da, iyi görünmeyen ekonomik tabloya bir gerekçe için , hemen "küreselleşme" ye sarılmaktadır.
»»


İSTİHDAM YARATMADA AMERİKAN MODELİNİN ELEŞTİREL ANALİZİ

Bu yazı, İsviçreli ekonomist ve kimya mühendisi, İsviçre Sosyal Demokrat Partisi (SPS) Bern milletvekili, Millet Meclisi'nde "Ekonomi Komisyonu" üyesi, Zürich Üniversitesi eski öğretim üyesi, Dünya Ticaret Konferansı danışmanı, Rudolf H. Strahm'ın, geçtiğimiz kasım ayı içinde, Zürih Halkevinde yaptığı konuşmadan, dilimize çevrilmiştir.
»»


EKONOMİK KALKINMA VE EĞİTİMDE MATEMATİĞİN ROLÜ

International Association for Educationel Achievement (IEA), "Üçüncü Uluslararası Matematik ve Doğa bilimleri Araştırması" (TIMSS) test sonuçları yayınlandı. Ortaokul düzeyindeki 45 ülkeden öğrenciler arasında yapılan bilgi yarışması test sonuçlarına göre en yüksek derecede başarı gösterenler Singapur, Hong Kong, Güney Kore, Japonya gibi Uzak Doğu Asya ülkeleri öğrencileri. Almanlar, İngilizler, İskoçlar, Avustralyalılar ve A.B.D.liler orta sıralanda yeralabilmiş. Fransızlar, onların biraz üstünde. Ya bizim çocuklarımız?
»»

<< < 1 2 3 4 5 > >>
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail