Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Yazar : Dr.Hüseyin Pekin.
<< < 1 2 3 4 5

TÜRKİYE İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN DIŞARDAN GÖRÜNÜMÜ

Gümrük Birliğine girmiş olmanın, AB üyesi olmaya yetmeyeceğini de ortaya çıkmıştır. AB üyeliği için Batı'nın ileri sürdüğü koşullardan "insan hakları,Kıbrıs,Yunanistan ile anlaşmazlık sorunları" şimdilik sadece öne sürülen görünür nedenlerdir, gerçek nedeni gizlemektedir.
»»


YOLSUZLUK ve DEMOKRASİ

"Siyasal Yolsuzluk" olgusuna, uzun bir süre, demokrasilerin geçiş dönemine özgü bir tür çocukluk hastalığı olarak bakılmıştı. Buna göre,yolsuzluk (curroption) daha çok kamu ve özel kesimlerin açık ve seçik birbirinden ayrıldığı ge leneksel toplumun çağdaş düzene geçmesi sürecinde ortaya çıkmaktadır
»»


ÜLKEMİZDE "EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY" KURULMASI DÜŞÜNCESİ ÜZERİNE

Anımsanacağı üzere, 53 üncü hükümetimizin programında "EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY" oluşturulacağına ilişkin bir paragraf yer almıştı. Öte yandan DSP lideri Bülent Ecevit'in de, "ülkemizde uzlaşma kültürünün yerleşmesi" yolunda çaba harcandığına dair demeçler verdiği ve buna somut bir örnek olmak üzere hükümete; "İşçilerin, girişimlerin, çiftçilerin, küçük ve orta endüstri girişimcilerinin katılacakları "EKONOMİK VE SOSYAL KONSEY" kurulmasını, önerdiğini basın haberlerinden öğrenmekteyiz.
»»


TÜRKİYE İLE AVRUPA BİRLİĞİ ARASINDA GÜMRÜK BİRLİĞİ.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin kapısından içeri bakamazken, Gümrük Birliğineb girmesini yadırgamamak olanaksız.. Tekstil sektörü bir yana bırakılırsa, kısa ve orta erimli ekonomik yararlar, daha çok Avrupa Birliğinden yana ağır basmaktadır.
»»


DÜNYA TARİHİ DÜNYA MAHKEMESİDİR

Büyük Alman ozanı Schiller (1759-1805), bir vakitler, "dünya tarihi, dünya mahkemesidir" (Die Weltgeschich-te ist das Weltgericht) derken, elbette temelde haklıydı. Ne varki, önemli olan yargının biçimsel görülmesi değil, verilen hükmün adaletli olmasıdır. Ve de adalet, kısaca tanımı ile,gerçeğin eyleme geçmesidir.
»»


SOSYAL DÜNYA İÇİN.

Rio'da çevre zirvesinden sonra Kahire'de nüfus zirvesi ve şimdi de Kopenhag'ta "Sosyal Zirve". Böylesi organizasyonlar neden gerekli?
»»


GELİŞMENİN ÖNKOŞULU: US (AKIL)

Tarihin kendisine "Büyük Frederik" adını verdiği Prusya Kralı (1740-1780) aynı zamanda filezof ve yazardı. Us'un egemenliğinin yol göstericiliğinde Fransa'da başlayan aydınlanma çağını Almanya'ya taşımış, Prusya'yı dönemin Avrupasında çağının en gelişmiş ülkesi, en güçlü devleti haline getirmişti.
»»


LATİN AMERİKA, LİBERALİZM VE ULUSAL DEVLET

Dr. Hüseyin Pekin, Isviçre'de yayımlanan Tages-Anzeiger gazetesinden Türkçe'ye çevirerek gönderdiği makale, ülkemizdeki, serbest piyasa ekonomisinden yana olanların, özelleştirmeyi kendilerinin bozduğu ekonomiyi düzlüğe çıkaracak kurtuluş yolu olarak kamuoyuna sunan siyasal iktidar ve yandaşlarının ne denli yanlış yolda olduklarını gözler önüne sermektedir.
»»

<< < 1 2 3 4 5
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail