Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

Yazar : Faruk Güçlü
1

SOL SEÇMEN NEDEN YANILMAKTADIR?

Demokrasinin gereği olarak insanların değişik görüşlerde olması ve değişik partilere üye olması kaçınılmazdır. İnsanlar doğal olarak görüşlerini değiştirebilir. Ancak, bir kitlenin oyunu alarak o kitleyi temsil etmek üzere seçilenlerin birden görüş ve parti değiştirmeleri kamu vicdanında kolayca özümsenen bir olgu değildir.
»»


SİYASAL İSLAM SERMAYESİNIN KAYIT DIŞILIĞI.

1980 sonrasında, ekonomi literatürüne bir de "kayıt dışı sermaye" deyimi girdi. Kuşkusuz bu deyim (terim) önemli bir gerçeği yansıtıyor. Çünkü 1950'lerden beri ve özellikle de 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle yürürlüğe giren 82 Anayasasında dinsel eğitimin koşul kabul edilmesi, bugünlere islamın siyasallaşması olayını taşımış ve siyasal İslam ise amacına ulaşmak için, sermaye ile bütünleşmeyi gündeme getirmiştir.
»»


12 EYLÜL ÖNCESİNE DÖNMEK İSTİYORUM

Ben, 12 Eylül öncesine dönmek istiyorum. Çünkü; 12 Eylül öncesi eline aynı kişilerce silah tutuşturulan ve "vatanı kurtarmak" gibi ulvî (!) amaçla birbirlerini öldüren gençler vardı.Tek kabul edilmeyen olumsuzluk buydu. Ya şimdi?
»»


30 EYLÜL ÇARŞAMBA AK MI, KARA MI?

Maliye Bakanlığımız 29 Temmuz 1998 günlü Resmi Gazete de yayınlanan 4369 sayılı yasaya dayanarak 30 Eylül 1998 tarihini "mali milat" ilan etti. Kuşkusuz yasayı hazırlayanlar ve kabul ederek yürürlüğe koyanlar bilmiyorlar kmı i bu ülke kara para cennetidir.
»»


VERGİ GELİRLERİNİN ARTIŞINDA MUHASEBE MESLEĞİ

Ergonomi disiplininin temel amacı, “insan-makina-iş-çevre uyumu”nu sağlamak olduğuna göre; vergi olayında üç ana unsur bulunmaktadır. Bunlar, Devlet-Muhasebeci ve mükelleftir. Bu üç ayrı unsur uyumlu bir biçimde işlevini yerine getirmelidir.
»»


1950'LERDEN 2000'Lİ YILLARA BİZİM KÖY

194O'lı yılların Demirciköyü'nü "Bizim Köy" adlı kitabında yaşatmıştı Mahmut Makal. Onun yapıtlarında Orta Anadolunun tüm bahtsızlığının bir oya gibi işlendiğini görürüz.
»»


ÜLKENİN BATIŞINI SEYREDERKEN

Dünya coğrafyasının belki de en güzel yerine oturmuş dört mevsimi aynı anda yaşayan ülkemizin batışını seyrediyoruz, tıpkı tüm aydınların tüm yurtseverlerin, tüm görevli ve görevsiz yetkililer gibi. Üniversite rektörlerinin bir bölümünün "Atatürk ve rejime karşı" olduğunu yazıyor gazeteler ama yine de onlar devletin üniversitesinde rektör olarak kalabiliyor.
»»

1
 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail