Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 118 - YAZAR : Ali Nejat Ölçen Geri Tavsiye Et Yazdır

MUSTAFA KEMAL DÖNEMİNDE SORGULAMALI DENEYSEL EĞİTİM
Ali Nejat Ölçen

MUSTAFA KEMAL DÖNEMİNDE SORGULAMALI DENEYSEL EĞİTİM

Ali Nejat Ölçen

1950'ler sonrasında Mustafa Kemal Atatürk'ün uyguladığı sorgulamalı eğitim düzeni sürdürülebilseydi, belki de ülkemizde bugünlerin olumsuz koşullarının hiç birisine tanık olmazdık. Çünkü Anadolu'muzda Osmanlı devletinin soruya ve deneye kapalı, gerilerde kalmış öğretim düze ninin yerine sorgulamalı eğitimin girmesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün gerçekleştirdiği devrimlerin içinde en önemli olanıdır. Bu satırları yazan kişi (Ali Nejat Ölçen) O'nun döneminde okullarının her aşamasında sorgulamalı deneysel eğitim koşulları içinde öğrenim görmüştür. O'nun okullarının hemen tümünde öğrenim deneysel yöntemle Lıygulanıyordu. Ve yalnız okulda değil evde bile o oğre rıimin etkilerini yaşıyorduk. Demokrasinin toplumsallaş masının temelinde de sorgulamalı eğitim yatmaktaydı; düşünerek sorgulayarak. Örneğin:

l.Ders derste öğrenilirdi. Ortaokul ve lise döneminde kitaplarımız sınıftaki sıralarımızın gözlerinde kalırdı.

2..Çünkü öğle sonrası saat 13'de, Mütalaa denilen ve saat 16'ya kadar devam eden süre içinde o günkü dersin Lıygulanması ya da soru yanıtlı tekrarını yaşardık.

3.Lise bitirildiğinde Bakalorya sınavını kananamayan hiç dmse yüksel okul ya da üniversiteye giremezdi. Bakalorya nnavında kişinin genel kültür ve algılama gücü ölçülüyordu.

4.tSanat ve meslek okulları vardı, bakalorya sınavını rnzanamayanlar o okullarda öğrenim görüyordu.

5.Teknik okullar, sanat okulları,1954 sonrası terk edilerek devre dışı kaldılar.

Yukarıda özetlediğimiz öğretim sistemi sorgulamali ve deneysel idi ve kişilerin demokratik yeteneğinin gelişmesi ve toplumsallaşmasını da sağlamaktaydı.

Eğitim Öğrencinin Zihnini Keşfetmeli

Wemer von Braun,yatılı ilk okulun en tembel öğrencisi idi. Babasını küçük yaşta yitirdiği için yatılı okulda öğrenime başlamak zorunda kalmış olmalıydı. Ne var ki, çalışmıyor ve her zaman gökyüzüne bakıyordu. Tembel bir öğrenciydi. Özellikle de gece kurslarında gözleri gökyüzündeydi! Sınıf öğretmeni, küçük Braun'un niçin sürekli göğe baktığını anlamıştı. Belki de orada bir yıldıza uçmayı düşünüyor olmalıydı, kim bilir? Okul yönetimi sınıf öğretmeninin önerisine uyarak bir teleskop satın almaya karar verdi. Bir koşulla, Von Braun çatı katına yerleştirilen teleskop ile gökyüzüne bakacak ve fakat dersine de çalışacaktı.

Bir gün evin kapısı çalındı ve annesi yine oğlunun tembel olduğuna ilişkin yazı geleceği korkusuyla ve titreyen elle riyle kapıyı açarak postacının uzattığı zarfı aldı, bir süre açamadı. Ne yazılıydı zarfın içindeki küçük kağıtta? Küçük Braun sınıfının en başarılı öğrencisi olmuştu.

Sıvı oksijen yakıtının ısısına dayanamayarak eriyen uzay araçlarının dayanıklı alaşım ile donatımını keşfeden kişi Wemer von Braun değil, aslında onun zihnini keşfeden sınıf öğretmeni idi.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail