Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 34 - YAZAR : Dr.Hüseyin Pekin. Geri Tavsiye Et Yazdır


BULGARİSTAN'IN NÜKLEER NANTRALLARINI KAPATMA KARARINI AB ALKIŞLIYOR

Çeviri: Dr.Hüseyin Pekin
Kaynak: Die EU begrüsst Bulgariens AKV-Beschluss

AB'nin genişlemesi konusunda yetkili olan Günter Verheugen, Bulgar Hükümetinin Kozloduj nükleer santralının 1 ila 4 reaktör ünitesini vaktinden önce kapatma kararını almasın övmektedir. Konuyla ilgili olarak, Verheugen, Sof-ya'da Başbakan Kostov ile bir görüşme yapmıştır. AB'nin açıklamasına göre, 1 ve 2 ünitenin her ikisi de en geç 2002 yılına kadar kapatılmış olacak. 3 ve 4 .ünitelerin kapatılma tarihi, Bulgaristan'ın 2002 yılına değin oluşturacağı yeni enerji stratejisi ile bağlantılı olarak AB Komisyonuyla birlikte belirlenecektir. Bununla birlikte,kapatma kesinlikle 2008 yılında gerçekleşmiş olacak. Verheugen'e göre, Komisyon en geç 2006 yılına kadar gerçekleştirilmiş olacağını düşünmektedir.

Bulgaristan'ın enerji programını desteklemek AB Komisyonu,2000-2006 döneminde karşılıksız bağış olarak 200 milyon EURO verecektir. Bunun ikinci bölümü 2002'de,3 ve 4.ünitelere ilişkin verilecek karara bağlı olarak ödenecektir. Daha sonra EURATOM, Kozloduj'daki 5 ve 6.ünitelerin modernizasyonu ve yeniden donanımı için 350 milyon EURO kredi vermeyi kabul etmiştir.

Nükleer santral kapatma kararı ile Bulgaristan AB'ye girebilmek için gerekli iki koşuldan birini yerine getirmiş olmaktadır. Bilindiği gibi Komisyon,gelecek yıl için görüş-melere başlamış olan beş Doğu Avrupa ülkesi ve Kıbrıs ile birlikte buna ek olarak Bulgaristan ve beş yeni ülke ile görüşmelere de başlanılmasını önermiştir.

Nükleer santralları kapatma kararı ile Sofya iki koşuldan birini yerine getirmiştir. İkincisi,reformun gözle görülür elle tutulur iyileştirmeler yapıldığının görülmesidir. Komisyon sözcüsü bu konuda iyimser olduklarını söylemektedir.

******

Avrupa Birliğinin nükleer santral yapımına izin vermediği anlaşılıyor. Acaba nükleer santral yapımna karar veren Bakanlar Kurulu'muzun bundan haberi var mı? AB Adalet Konseyine baş vurup bu kararı geri çevirmek olanaklı. Çevreciler bunu yapmazsa biz yapacağız.. (A.N.Ö)

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail