Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 99 Geri Tavsiye Et Yazdır


SİLİVRİ ZİNDANI’NDAN MEKTUP

Suat Aytın
E.Kurmay Albay

Bu yüzyılın iftirası Balyoz davası nedeniyle 3.5 yıldan beri zindan’da yaşıyorum. İlk kez oy kullanamadım. Çünkü, “tutuklular oy kullanabilir fakat hükümlüler kullanamazmış”,yasa böleymiş.

Ne yapalım ülkemde yasalar tıkır tıkır işliyor ki ben oy kullanmasam da olur diyelim ve konumuza dönelim. TV kanalları ve gazete ile gelişmeleri sürekli izleyen kişi olarak, önceki seçimlerde (2011 hariç, çünkü tutukluydum) sandık başında görev aldığımı belirtmek isterim. Kullanılmayan ya da sayılmayan bir oy’un bile ne denli sonuca etkili olduğunu Yalova kenti se-çimlerinde tanık olduk. O halde “millî irade”nin gerçekçi biçimde sandığa yansıması çok çok önemlidir. Bunun için 2014 yerel seçimleri, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu denli tartışılmış olması nedeniyle incelenmeli ve gelecek seçim-lerde benzer hatalara düşülmemelidir. Bu konu-da,öncelikle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) olmak üzere, siyasal iktidar,hatta tüm siyasal partilerin büyük sorumluluğu bulunmaktadır. Halkımızın önemli çoğunluğu bu yerel seçimlerin dürüst ve adil yapılmadığına inanmaktadır. Örneğin:

. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde çöplükte çok sayıda oy pusulası ve ıslak imzalı tutanakların bulunması.
.Ankara’da bir sandık görevlisinin kendi bulun-duğu binada ikamet etmeyen ailenin seçim çi-zelgesinde adı yazılı olduğunu ilgilere bildir-mesine karşı önlem alınmaması.
.Ankara’dabir yurttaşın, apartman görevlisinin kızına oyunu kime verdiği sorusuna “teyzem ile birlikte “ampul”e bastık mühürü, bize 300’er lira verdiler” biçiminde yanıtlaması.
. Yalova’da “sehven” 154 yerine oy sayısını 1 yazan sandık başkanı ve üyeleri hakkında hiçbir işlemin yapılmaması.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi Sayın Prof.Dr. Cem Say’ın “İstatistik bilimi seçimlerde CHP’ne karşı güçlü hile ihtimali” başlıklı yazısı 7.4.2014 günlü Cumhuriyet gazetesinde yayın-landı. Bu yazıda:

1.Oy kullanma oranı kimi sandıkta %100’den fazla olmuş. Bu tuhaf sandıkların tümü incelendiğinde “fazladan” oy oranı arttıkça AKP’nin o sandıkta CHP’ne fark attığı görülmüş. Sizce bunun açıklaması ne olabilir? Gelmeyeler AKP’ye oy vermiş gibi mi gösterildi! (Denizli olayını anımsayalım)

2.Seçim sonuçlarını inceleyen Stockholm Ekonomi Fakültesi öğretim üyesi Eric Meyersson’un ve de ABD’de bilim adamı A.Murat Eren’in birbirinden ayrı olarak saptadıkları gibi, “sandıkta ne denlii geçersiz oy çıkmışsa AKP’nin oyunun o denli büyük fark gösterdiği sonucuna ulaşmaları.

Bu sonuçlar 2014 yerel seçimlerinde bir tuhaflık olduğunu kanıtlıyor. Önümüzde iki önemli seçim var. Bir Türk yurttaşı olarak benzer tuhaflıkların yaşanmamasını istemekteyim. O nedenle:

1.Seçmen çizelgeleri adrese dayalı olarak İçişleri Bakanlığı tarafından değil eskiden olduğu gibi YSK tarafından güncelleterek hazırlanmalıdır.
2.Kişinin birden fazla sandıkta oy kullanmasını önlemek için parmak boyası mutlaka kullanıl-malıdır.(Bir hesaba göre parasal bedeli 68 000 Tl. imiş)
3.Seçimin güvenli ve dürüst yapılması için sandık başkan ve üyeleri yasal sorumluluk taşımalıdır.
4.Sandık numarası oy pusulası üzerine yazılmalıdır.
5.Sandıkta seçim sonuçları bilgisayar sistemine üç kişinin sorumluluğunda işlenmelidir.
6.İletişimin bu denli geliştiği günümüzde “elektronik ortamda seçim sistemi”ne geçilmelidir.
a.Kredi kartı gibi tek kullanımlık cip’li kimlik kartı yönetimi uygulanmalı seçmenlere bu cip’li kartlar iletilmeli
b.Kişinin bu kartı bir cihaza okutularak oy pusulasını alabilmelidir.
c.Bu iki işlem sonucu kişi oyunu kullanmalı

Bu sistem Venezuela’da başarıyla uygulanmak- tadır. Kredi kartı ve bilgisayar’ın en üst düzeyde kullanıldığı ülkemizde niçin uygulanmasın!

***

Silivri zindanında sorunları çözümüyle birlikte algılayan yüreği ve bilinci yurtseverlikle donanımlı Sayın Suat Aytın’a bu ilgisi nedeniyle te-şekkürlerimizi sunuyorum. Hükümlü olduğu için oy kullanmaması ülkemizdeki hukuk ve insan hakları adına utanç vericidir. Ülkemiz hukukunu, o hukukun adaletini, o adaletin erdemini yok eden siyasal iktidar hangisi ise ona lanet olsun.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail