Ana Sayfa
Yazarlar
Kategoriler
Sayılarımız
Künye
İletişim
 

 

 

SAYI : 99 Geri Tavsiye Et Yazdır


Mutahhar Aksarı

Kitap Tanıtımı:
KAÇIN! DEMOKRASİ GELİYOR

Mutahhar Aksarı

Banu Avar, gazeteci. Deneyimli. Becerikli. Kül yutmayan biri. Avrasya, Avrupa coğrafyasında olan bitenin farkında. TRT-1’deki “Sınırlar Arasında” ile tanındı daha çok. “Yeni Dünya Düze-ni”nin nemenem bir düzen olduğunu açığa çıkarttı hep. “Küresel efendilerin” ipliklerini pazara döktü. Gücü yettiğince. Son kitabı “Kaçın! ‘Demokrasi’ Geliyor!”*bir çırpıda okuyuverdim. Avar; ölümünün 6. yılında Attila İlhan’ın aziz ruhuna adamış yapıtını.

Söze şöyle başlıyor Avar: “2011-12 yılları, Doğu Akdeniz’in, zengin Afrika ve Asya’nın küresel sermayenin tam kontrolüne geçme zamanıdır. Önümüzdeki yıllar ne yazık ki, kan yılları ola-cak!

Kuzey Afrika ve Ortadoğu’ya demokrasi gelecek. Küresel çeteler, petrol, doğal gaz vanalarının başına çöreklenecek. Petrol ve gaz zengini Arap liderlerin kasaları el değiştirecek. Kuzey Afrika’da Pentagon beslemesi generaller ve ılımlı islamçeteler,giden diktatörlerin koltuğunu ele geçirecek. Tüm dünyadaki doğal ga-zın %30’una ihtiyaç duyan ve dışalımının büyük bölümünü Afrika ve Ortadoğu’dan sağlayan Çin, Batı operasyonu hedefine ulaşırsa avucunu yala-yacak.

Rusya, İran, Orta Asya ve Çin hedef tahtasında. Harekâtın merkezinde ise ülkemiz bulunmak-tadır! Türkiye Avrasya’nın kapısıdır.

Demokrasi kılıfına sarılı füzeler Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu döverken, kendi de ‚hedef’ olan Türkiye, celladına seryaver seçilmiştir.”(s.12)

Kitapta 8 bölüm var:

. 2011 Kanlı Yıl!
. Uluslararası Camia ve Bir “Haçlı Seferi Daha! .Demokrasi Havarileri ve “Seçim”!
. PKK İle “Böl ve Yut.
. Arap Baharı” ve Suriye’de Kış!
. İblisin Gözdesi: Medya
. Diyalog ve Yeni Haçlı Stratejisi
. Küresel Başkanlık Sistemi!

Bu ana başlıklar altında Demokrasi’nin yazgısının nasıl değiştiğine tanık oluyoruz. O nedenle Demokrasi geliyot Kaçın, diyor. Suriye’ye ilişkin sorunu da şöyle belirtmiş:

2008 yılı Baharı’nda TRT’de “Suriye’nin Rejimi adlı bir program yapmıştım. Suriye’nin Bü-yük Ortadoğu Projesi çerçevesinde 4 parçaya ayrılmasının planlandığını belgelerle anlat-mıştım.”(s.88-89)

15 Mart’ta Suriye’de isyan başladı. Gençler sokaklardaydı. Taşıdıkları dövizler, attıkları slo-ganlarda hiçbir anti‘emperyalist vurgu yoktu. Ne ABDne NATOsaldırıları kınanıyordu. Tek mesaj vardı: Esed gitsin, demokrasi gelsin!”(s.92-93)

Murdoch’a ait Fox Televizyonu’nda 19 Nisan 2011’de Wiki sızıntılara dayanarak yaptığı haber şöyleydi.”Şimdi biliyoruz ki ABD, Suriye’deki muhalif gruplara gizlice maddi destek veriyor. Beyaz Saray, bir yandan Suriye yönetimiyle ilişkiler kurarken, destek verdiği gruplar Beşşar Esed’i devirmeyi amaçlıyor.”(s.94)

“2008’de Şam’da konuştuğum Suriye Cumhuriyet Müftüsü Dr. Hassun durumu özetlemişti: Planın adı Büyük Ortadoğu Projesi’dir. Bu kıymetli toprakları, Türk,Arap,Türkmen olarak bölünmeye çalışılıyor. Amaç bölge ülkelerini zayıflatmak içten çökertmektir.. Buna karşı güçlü ulus devletler gerekir. Yeni Ortadoğu Projesi ve küreselleşme denen akım, Batı’yı birleştirmekte ama bölgemizi param parça etmektedir.”(s.101)

Banu Avar, BOP’un Eşbaşkanlığı’na Türkiye’yi yönetenlerin(!) atandığını, Yeni Osmanlı modeli ile karartıldığımızı ve böylece ABD’nin jandarmalığının gizlendiğini sıralıyor.

“Komşularla 0 sorun” diye adlandırılan Dış Politikamız ne hallere geldi! Komşularımızla sorunlu ülke olup çıktık! Ateşe atılmamıza ramak kaldı gibi! Fakat yine de Avar’ın çözüm önerisini ya-zayım ben:”Komşu ülkelerle sırt sırta emperyalizme karşı direnmek ve bunun için en zeki yolu hep birlikte bulmak.”(s.15) Ayrıntıları okuyunca öğreneceksiniz!

---------------------------

(*) Kaçın! ‘Demokrasi’ Geliyor!, Banu Avar,Remzi Kitabevi,2.Basım,Ekim-2011,İstanbul.

 

   alinejat@olcen.net Tasarım ve Programlama Pusulanet  
webmail